Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24.12.2015, sygn. ILPB2/4511-1-1007/15-2/WS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/4511-1-1007/15-2/WS

Obowiązki płatnika.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2015 r. (data wpływu 16 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 października 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zgodnie z zasadami realizowanej przez siebie strategii oraz na podstawie art. 17 oraz art. 103 Kodeksu Pracy ułatwia pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. W Spółce obowiązuje instrukcja przeprowadzania szkoleń pracowników określająca, że za szkolenia uznaje się takie formy podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego jak: kształcenia na studiach w uczelniach wyższych, studia podyplomowe, kursy, seminaria, konferencje, kursokonferencje, weryfikacja uprawnień, egzaminy itp. Osobami, które są uprawnione do podnoszenia kwalifikacji, są pracownicy, tj. osoby zatrudnione w Spółce na umowę o pracę. Pracodawca zawiera na piśmie z osobami podnoszącymi kwalifikacje zawodowe umowy, określające wzajemne obowiązki stron bez wyjątku w przypadku studiów, studiów podyplomowych oraz wszystkich pozostałych form szkoleń, jeżeli ich wartość przekracza 1 400 zł netto (słownie: jeden tysiąc czterysta złotych netto). W pozostałych przypadkach nie zawiera umów na piśmie, a skierowanie pracownika na szkolenie odbywa się na podstawie karty szkolenia. Zgoda na szkolenie wyrażona jest na piśmie na karcie szkolenia poprzez zatwierdzenie tego szkolenia przez Pracodawcę. W ten sposób pracodawca przyjmuje do wiadomości i wyraża zgodę na podwyższenie kwalifikacji lub umiejętności poprzez uczestniczenie pracownika we wnioskowanych szkoleniach, studiach itp. oraz pokrywa koszt szkolenia bądź wyraża zgodę na częściowe dofinansowanie. W praktyce zdarza się, że nie zawsze wniosek pracownika o wyrażenie zgody na podnoszenie kwalifikacji zgadza się dokładnie z wykonywanymi obowiązkami służbowymi, a często ma wyłącznie charakter ogólny, jednakże ze świadomym działaniem do przygotowania pracownika do możliwości pełnienia określonych funkcji w organizacji. Zdarza się, że minimalne wykształcenie i kwalifikacje pracownika są wystarczające do wykonywania obowiązków na powierzonym mu stanowisku, czy też stanowisku, które ewentualnie mógłby objąć zgodnie ze ścieżką rozwoju lub awansu, jednakże Pracodawca wyraża zgodę na podnoszenie kwalifikacji i przyznaje dofinansowanie kosztów nauki dążąc do osiągnięcia jak najwyższej jakości pracy. Jednocześnie z pracownikiem zawierana jest umowa lojalnościowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00