Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20.04.2015, sygn. IBPBII/2/4511-94/15/MZM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/4511-94/15/MZM

Sprzedaż gospodarstwa rolnego, w skład którego wchodzą użytki rolne oraz lasy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 17 stycznia 2015 r. (data otrzymania 20 stycznia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 stycznia 2015 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Tytułem dziedziczenia (w spadku) Wnioskodawca jako jeden z trójki spadkobierców po zmarłym w 2013 r. bracie nabył w 1/3 części nieruchomość o charakterze rolniczym składającą się z kilku działek. W skład nabytej nieruchomości wchodzi: gospodarstwo rolne, tj. obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów jako użytki rolne (RVI grunty orne, B-RVI grunty rolne zabudowane, PsVI pastwiska trwałe) o łącznej powierzchni przekraczającej 1 hektar (w tym drewniany budynek mieszkalny oraz budynek gospodarczy) oraz lasy (LSII lasy i grunty leśne).

W dniu 18 grudnia 2014 r. umową sprzedaży w formie aktu notarialnego Wnioskodawca sprzedał 1/3 część ww. nieruchomości (w sumie trójka spadkobierców, z których każdy posiadał 1/3 część nieruchomości sprzedała całą nieruchomość) nabywcom, którzy prowadzili już w momencie nabycia własne gospodarstwo rolne. Nabywcy oświadczyli w akcie notarialnym, że sprzedane im grunty nie utracą charakteru rolnego i wejdą w skład stanowiącego ich własność gospodarstwa rolnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00