Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 02.01.2015, sygn. IPPP3/443-991/14-2/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-991/14-2/KB

w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia do importu towarów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 października 2014 r. (data wpływu 3 października 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  • nieprawidłowe - w zakresie niezgodności polskich przepisów z Dyrektywą Rady 2006/112/WE;
  • prawidłowe - w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia do importu towarów.

UZASADNIENIE

W dniu 3 października 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia do importu towarów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

C. Sp. z o.o. z siedzibą w S. jest przedstawicielem podatkowym H. AS z siedzibą w Oslo (Norwegia), która sprzedaje towary nabywcom z krajów członkowskich UE np. Włochy - posiadającym numer VAT. Towary sprzedawane podatnikom z krajów członkowskich UE są importowane na terytorium Wspólnoty poprzez port w Polsce. Po imporcie następuje wywóz towarów do kraju nabywcy.

Jednakże mogą zdarzyć się sytuacje gdy nabywcą importowanych przez Polskę towarów w dalszym ciągu jest podmiot z jednego kraju UE (np. Włoch) ale miejscem przeznaczenia dostawy towarów jest inny kraj członkowski np. Niemcy.

Wobec rozbieżności pomiędzy warunkami stosowania zwolnień od importu towarów, określonych w dyrektywie 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. oraz Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. powstała wątpliwość co do prawidłowego podawania nr VAT nabywcy posiadającego siedzibę w kraju członkowskim ale nie będącym krajem przeznaczenia towaru. Zaznaczyć należy, że wywóz towarów do innego kraju UE jest potwierdzany dokumentami i następuje w wyniku dostawy wewnątrzwspólnotowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00