Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 09.10.2015, sygn. IPPB4/4511-894/15-2/JK2, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-894/15-2/JK2

Należy stwierdzić, że odszkodowanie wypłacone Wnioskodawcy będzie podlegało opodatkowaniu w Polsce i na Cyprze zgodnie z art. 15 ust. 1 umowy polsko-cypryjskiej. W Polsce do tego dochodu będzie miała zastosowanie metoda wyłączenia z progresją. Odszkodowanie to nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 i 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z uwagi na fakt, że do odszkodowania ma zastosowanie art. 15 ust. 1 umowy polsko-cypryjskiej, zatem w przedmiotowej sprawie nie ma potrzeby stosowania również art. 17 ww. umowy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 5 sierpnia 2015 r. (data wpływu 7 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odszkodowania jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 sierpnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odszkodowania.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca od dnia 1 lipca 2014 r. na stałe zamieszkuje na terenie Rzeczpospolitej Polskiej i jest w związku z tym polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca zamierza zamieszkiwać na terenie Polski przez kilka następnych lat. Wcześniej zamieszkiwał zagranicą, w tym na Cyprze. W dniu 23 lipca 2012 r. Wnioskodawca zawarł umowę o pracę z klubem sportowym (klub piłkarski) z siedzibą na Cyprze, która w dniu 12 sierpnia 2013 r. została przedterminowo rozwiązania przez klub piłkarski. Wnioskodawca odwołał się od decyzji klubu o rozwiązaniu umowy do organu międzynarodowej organizacji piłkarskiej FIFA właściwej m.in. w przypadku sporów pomiędzy klubami i zawodnikami w zakresie stabilności zawartych umów - Izby Rozwiązywania Sporów z siedzibą w Zurychu (Dispute Resoultion Chamber, DRC). Decyzją z dnia 21 stycznia 2015 r. DRC stwierdziła, że wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę przez klub piłkarski nie miało uzasadnionych podstaw, w związku z tym klub jest zobowiązany do wypłaty Wnioskodawcy odpowiedniego odszkodowania na podstawie art. 17 ust. 1 Regulaminu w sprawie statusu i transferu piłkarzy (Regulations on the Status and Transfer of Players) przyjętego na podstawie art. 5 Statutu FIFA (FIFA Statutes) z dnia 19 października 2003 r. Kwotę odszkodowania skalkulowano w przybliżeniu jako wysokość wynagrodzenia, która należna byłaby Wnioskodawcy, gdyby umowy o pracę przedwcześnie nie rozwiązano.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00