Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 30.05.2016, sygn. ITPB2/4511-242/16/AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/4511-242/16/AB
Zwolnienie przedmiotowe (Regulamin rekompensaty).
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 lutego 2016 r. (data wpływu 4 marca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 marca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W dniu 30 października 2014 r. pracodawca Wnioskodawcy uzgodnił z organizacjami związkowymi Program Racjonalizacji Zatrudnienia, zgodnie z którym pracownicy mogli złożyć deklaracje rozwiązania umów o pracę. Tytułem rekompensaty za wcześniejsze rozwiązanie umowy pracodawca zobowiązał się do wypłaty rekompensat pieniężnych, których wysokość zależała od stażu pracy (§ 5 ust. 3 i 4). Realizując ww. Program, pracodawca zarządzeniem wprowadził Regulamin w Sprawie Określania Zasad Dobrowolnych Odejść. W dniu 14 kwietnia 2015 r. Wnioskodawca rozwiązał umowę o pracę oraz otrzymał ustalone rekompensaty, od których potrącono zaliczki na podatek dochodowy. Ponieważ wysokość uzyskanej przez Wnioskodawcę rekompensaty wynika wprost z treści regulaminu stanowiącego źródło prawa pracy, zaś jej charakter stanowi rodzaj odszkodowania i zadośćuczynienia za wcześniejsze rozwiązanie umowy, rekompensata korzysta ze zwolnienia podatkowego. Gdyby nie doszło do rozwiązania umowy, Wnioskodawca osiągnąłby dochód ze stosunku pracy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right