Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 09.08.2016, sygn. ITPB4/4511-516/16/KW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB4/4511-516/16/KW

Czy koszty pośrednie, do których zaliczamy zryczałtowane koszty zarządzania aktywami, koszty utrzymania rachunku papierów wartościowych i podobne, zaliczamy zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy do kosztów roku ich poniesienia, niezależnie kiedy uzyskany jest faktycznie przychód?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 czerwca 2016 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych opłaty za prowadzenie rachunku papierów wartościowych oraz opłaty za zarządzanie aktywami jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 czerwca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych opłaty za prowadzenie rachunku papierów wartościowych oraz opłaty za zarządzanie aktywami.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. W celu realizacji transakcji zakupu i sprzedaży papierów wartościowych Wnioskodawca podpisał umowę o zarządzanie jego aktywami. Instytucja finansowa z tytułu świadczenia umowy za zarządzanie pobiera opłatę. Opłata jest kwotą stałą, zależną od wielkości aktywów, którymi zarządza. Nie jest uzależniona, ani od wyników, ani od obrotów. Opłata ta jest naliczana co miesiąc, a na koniec roku wystawiony zostaje PIT-8 , gdzie wykazana jest tylko kwota kosztów za zarządzanie, jest to koszt pośredni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00