Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.09.2016, sygn. ITPB3/4510-335/16-1/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/4510-335/16-1/MK

Czy: - koszty wskazane w stanie faktycznym w punkcie V podpunkt od 1 do 9 stanowią koszty bezpośrednio związane z procesem emisji akcji i jako takie nie mogą stanowić dla Wnioskodawcy kosztów uzyskania przychodów? - koszty wskazane w stanie faktycznym w punkcie V podpunkt od 10 do 18 jako koszty, które nie są bezpośrednio związane publiczną emisją akcji i podwyższeniem kapitału zakładowego, stanowią dla Wnioskodawcy tzw. koszty pośrednie koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 i ust 4d ustawy o CIT? - w odniesieniu do kosztów, o których mowa w punkcie V podpunkt od 10 do 18 stanu faktycznego - zarówno w części aktywowanej jak i nieaktywowanej na wartość udziału w PKT GmbH, jest on zgodnie z art. 15 ust. 4d i ust. 4e ustawy o CIT uprawniony do rozpoznania ich jako bieżących kosztów podatkowych w momencie ich poniesienia, za który należy rozumieć moment ujęcia dowodów księgowych w księgach rachunkowych jako zobowiązanie Wnioskodawcy wobec kontrahentów?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2016 r. (data wpływu 1 lipca 2016 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lipca 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego i emisją akcji.

13) wspierające proces emisji akcji koszty doradców finansowych (banków i domów maklerskich) obejmujące: c) ogólne doradztwo finansowe, d) koordynację prac pozostałych doradców w procesie oferty publicznej, i) przedstawienie propozycji struktury oferty publicznej, j) rekomendacje ceny emisyjnej akcji, k) przeprowadzenie procesu budowy księgi popytu (bookbuilding), l) przygotowanie raportu analitycznego na temat emitenta, m) przygotowanie oraz złożenie wniosku do KDPW o rejestrację akcji, praw do poboru akcji oraz praw do akcji oraz do GPW o dopuszczenie i wprowadzenie akcji, praw akcji oraz praw do akcji do obrotu giełdowego, n) współpracę z Wnioskodawcą i pozostałymi doradcami przy przygotowaniu dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia i marketingu oferty publicznej, i) organizację i uczestnictwo w spotkaniach z inwestorami (roadshow), j) plasowanie akcji wśród inwestorów, k) konsultowanie przygotowanych przez doradcę prawnego Wnioskodawcy dokumentów np. uchwał, umów, dokumentów korporacyjnych w związku z ofertą publiczną, l) gwarantowanie powodzenia emisji akcji (underwriting), m) pełnienia funkcji animatora emitenta na GPW. 13) Koszt ubezpieczenia procesu emisji akcji, 14) Koszty usług o charakterze marketingowym oraz z zakresu public relations, usług związanych z komunikacją z interesariuszami, koszty związane z przygotowywaniem informacji prasowych oraz polegające na wsparciu w komunikacji z mediami, koszty związane ze szkoleniami pracowników Wnioskodawcy z zakresu kontaktów z mediami, inne usługi doradcze i konsultacyjne o zbliżonym charakterze. 15) koszt obsługi informatycznej procesu, w tym obsługi informatycznej Nadzwyczajnych Walnych Zgromadzeń Akcjonariuszy Wnioskodawcy. 16) koszty organizacji i uczestnictwa członków Zarządu Wnioskodawcy w spotkaniach z potencjalnymi inwestorami, mającymi na celu promocję emisji akcji i zachęcanie potencjalnych inwestorów do obejmowania nowych akcji Wnioskodawcy (tzw. roadshow), w tym koszty podróży (bilety lotnicze, taxi, paliwo), noclegów, opłaty za parkingi, itp. 17) koszty doradcze związane z koordynacją i asystą w procesie Restrukturyzacji, obejmującym m.in. emisję akcji, polegające w szczególności na koordynacji działań usługodawców zaangażowanych w projekt. 18) Koszty związane ze zwrotem wydatków wspierających proces emisji akcji poniesionych przez usługodawców (w tym: doradców prawnych, banki, domy maklerskie, audytora oraz usługodawców świadczących usługi związanych z public relations) w związku z realizacją przez te podmioty usług na rzecz Wnioskodawcy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00