Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 07.11.2016, sygn. 0461-ITPP1.4512.659.2016.1.JP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461-ITPP1.4512.659.2016.1.JP

Czy stawka podatku VAT zarówno dla instalacji samej pompy ciepła w budynku mieszkalnym oraz studzienki z odwiertami zlokalizowanymi poza budynkiem mieszkalnym, lecz połączona z nim trwale za pomocą rury PE 32 przyłączem dolnego źródła ciepła, powinna wynosić 8%?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2016 r. (data wpływu 15 września 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki VAT na roboty budowlane - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 września 2016 r. został złożony wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki VAT na roboty budowlane.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą, jako osoba fizyczna, będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności gospodarczej jest m.in.: montaż odnawialnych źródeł energii tj. montaż instalacji kolektorów słonecznych, instalacji kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych, instalacji klimatyzacji i wentylacji, instalacji pomp ciepła na potrzeby, których wykonywane są również odwierty geotermalne skośne w technologii GRD. Powyższe instalacje i związane z nimi prace, zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, opodatkowane są różną stawką podatku VAT w zależności czy wykonywane są na powierzchni budynku mieszkalnego (do powierzchni użytkowej do 300 m) tj. trwale połączone z budynkiem czy też w formie wolnostojącej konstrukcji na nieruchomości tj. bez trwałego połączenia z budynkiem mieszkalnym. W pierwszym przypadku, gdy instalacja odnawialnych źródeł energii jest montowana na dachu, ścianie, szczycie budynku mieszkalnego (do powierzchni użytkowej do 300 m) itp. stawka podatku VAT wynosi 8%. Z kolei w drugim przypadku, gdy instalacja odnawialnych źródeł energii jest montowana na dachu budynku gospodarczego lub na gruncie stawka VAT wynosi 23%. Zapytanie o interpretację indywidualną dotyczy instalacji pompy ciepła typu solanka/woda, na potrzeby której wykonywane są ukośne odwierty geotermalne w technologii GRD, za pomocą wiertnicy, będącej Pana własnością. Instalacja pompy ciepła typu solanka/woda, dla której wykonywane są odwierty geotermalne składa się z pompy ciepła montowanej w budynku mieszkalnym, który będzie ogrzewany za pomocą tego urządzenia (najczęściej montuje się pompę w piwnicy, kotłowni, garażu). Kolejnym krokiem jest wykonanie odwiertów na terenie działki w niedalekiej odległości od budynku (do 5 metrów), ewentualnie w środku budynku np. garażu. Odwierty zakończone są 1 studzienką, która połączona jest z budynkiem mieszkalnym za pomocą przyłącza dolnego źródła rury PE 32. Zarówno pompa ciepła, jak i odwierty tworzą jedną wspólną instalację, co obrazuje zamieszczony w załączeniu schemat.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00