Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 07.06.2016, sygn. ILPP2/4512-1-237/16-3/AKr, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/4512-1-237/16-3/AKr

Podatek od towarów i usług w zakresie wystawienia faktur korygujących do faktur zaliczkowych oraz obniżenia podstawy opodatkowania z uwagi na wystawienie faktury korygującej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 4 kwietnia 2016 r. (data wpływu 11 kwietnia 2016 r.) uzupełnionym pismem z dnia 25 maja 2016 r. (data wpływu 30 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktur korygujących do faktur zaliczkowych oraz obniżenia podstawy opodatkowania z uwagi na wystawienie faktury korygującej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 kwietnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktur korygujących do faktur zaliczkowych oraz obniżenia podstawy opodatkowania z uwagi na wystawienie faktury korygującej. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 25 maja 2016 r., w którym uzupełniono własne stanowisko w sprawie.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w październiku 2011 r. zawarł umowę na wykonanie linii technologicznej wraz z dostawą, montażem, rozruchem urządzeń technologicznych sortowni odpadów, ze Spółką A S.A. (dalej: Spółka). Zgodnie z tą umową, na przełomie kwietnia i maja 2012 r. Spółka dokonała wpłaty zaliczek na rzecz Wnioskodawcy. Do otrzymanych zaliczek Wnioskodawca wystawił faktury VAT zaliczkowe i odprowadził należny podatek VAT do Urzędu Skarbowego. W trakcie umowy nastąpiła istotna zmiana przepisów dotyczących przetwarzania odpadów komunalnych powodująca konieczność przeprojektowania linii, w związku z czym Spółka odstąpiła od umowy i zażądała zwrotu zaliczek. Wnioskodawca uznał odstąpienie od umowy za bezskuteczne i odmówił zwrotu zaliczek. Spółka wytoczyła Wnioskodawcy proces przed Sądem Okręgowym, który w wydanym wyroku przyznał rację Spółce zasądzając na jej rzecz kwotę zaliczek wraz z odsetkami. W uzasadnieniu podał, że odstąpienie od umowy było skuteczne i konsekwencją wykonania odstąpienia od umowy jest wygaśnięcie stosunku prawnego i to, co strony świadczyły w wykonaniu umowy ulega zwrotowi. Sąd podkreślił, że zaliczka stosowana jako część ceny płatna przed wykonaniem umowy i traktowana jako rodzaj przedpłaty ze swej istoty dawana jest przed spełnieniem świadczenia przez drugą stronę. W przypadku, gdy strona dająca zaliczkę uchyli się od umowy może dochodzić jej zwrotu. Nie ma przy tym znaczenia, z jakich przyczyn nie doszło do wykonania umowy. Poza tym zdaniem Sądu zaliczka taka może być uznana za świadczenie nienależne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00