Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30.06.2016, sygn. ILPB2/4511-1-444/16-2/TR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/4511-1-444/16-2/TR

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zwolnień przedmiotowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 marca 2016 r. (data wpływu 4 kwietnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnień przedmiotowych jest:

  • prawidłowe w odniesieniu do zwolnienia od podatku kwoty w postaci straty rzeczywistej oraz kwoty stanowiącej zadośćuczynienie za wyrządzoną krzywdę;
  • nieprawidłowe w odniesieniu do pozostałej części.

UZASADNIENIE

W dniu 4 kwietnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnień przedmiotowych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną nieprowadzącą pozarolniczej działalności gospodarczej. Otrzymał od Skarbu Państwa reprezentowanego przez Prezesa Sądu Rejonowego i Prokuratora Okręgowego zasądzoną orzeczeniem Sądu Apelacyjnego kwotę za szkodę wyrządzoną bezpodstawnym i bezzasadnym oskarżeniem Prokuratury Okręgowej. Poza ww. odszkodowaniem Zainteresowany otrzymał odsetki naliczone od wniosku wzywającego do zawarcia ugody, tj. za okres od 6 lipca 2013 r. do 22 grudnia 2014 r. w wysokości 13% w stosunku rocznym, za okres od 23 grudnia 2014 r. do 23 kwietnia 2015 r. w wysokości 8% w stosunku rocznym oraz dalszymi obowiązującymi odsetkami ustawowymi za okres od 24 kwietnia 2015 r do dnia zapłaty.

Z uzasadnienia wyroku wyraźnie wynika, że Wnioskodawca poniósł szkodę w postaci utraconych korzyści, bowiem bezpośrednim następstwem działań reprezentantów Skarbu Państwa było rozwiązanie z nim stosunku pracy. Kalkulacja tej części odszkodowania oparta została na różnicy pomiędzy dochodami jakie Zainteresowany rzeczywiście osiągał a tymi jakie uzyskałby, gdyby jego proces zakończył się w rozsądnym terminie, a podatnik wrócił na dotychczasowe stanowisko pracy, z wyjątkiem okresu w którym pracował na 1/8 etatu. Kalkulacja bowiem okresu, w którym zatrudniony był podatnik na 1/8 etatu została oparta na wysokości płacy minimalnej netto.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00