Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22.09.2016, sygn. 3063-ILPB1-2.4511.162.2016.1.JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. 3063-ILPB1-2.4511.162.2016.1.JK

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie opodatkowania pożyczki.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 29 sierpnia 2016 r. (data wpływu 2 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania pożyczki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 września 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania pożyczki.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

  1. Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną mającą miejsca zamieszkania na terytorium Polski.
  2. Zainteresowanej zostały udzielone dwie pożyczki określonej kwoty pieniężnej. Pożyczkodawcą jest osoba fizyczna. Pożyczki zostały zawarte na warunkach rynkowych i przewidują, że wraz ze zwrotem pożyczki pożyczkobiorca zapłaci na rzecz pożyczkodawcy odsetki przewidziane w umowie. Od umów pożyczek uiszczono podatek od czynności cywilnoprawnych.
  3. Po zawarciu umów i przekazaniu kwot pieniężnych, pożyczkobiorca (Wnioskodawczyni) i pożyczkodawca zawarli związek małżeński.
  4. Strony umów pożyczki nie wykluczają, że w przyszłości zawrą aneksy zmieniające umowy pożyczki w taki sposób, że zmienią sposób zwrotu pożyczek tak, że zamiast określonej kwoty pieniężnej pożyczkobiorca przeniesie na pożyczkodawcę prawo własności udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością o wartości rynkowej, równej wartości nominalnej udzielonych pożyczek oraz usuną z umowy pożyczki zapisy mówiące o obowiązku zwrotu pożyczki wraz z odsetkami. Wraz z wejściem w życie postanowień zakładanych aneksów, pożyczki staną się udzielone jako pożyczki nieoprocentowane.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00