Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 04.01.2016, sygn. IBPB-1-3/4510-495/15/JKT, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-1-3/4510-495/15/JKT
W jaki sposób Wnioskodawca powinien ustalić koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w Spółce kapitałowej objętych w wyniku wymiany udziałów?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 6 października 2015 r. (data wpływu do tut. BKIP 8 października 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów objętych w wyniku wymiany udziałów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 października 2015 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów objętych w wyniku wymiany udziałów.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest spółką kapitałową podlegającą w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów. Wnioskodawca posiada 100% udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: Spółka kapitałowa).
Wnioskodawca wszedł w posiadanie udziałów w Spółce kapitałowej w następujący sposób:
- część udziałów została objęta w zamian za wniesienie wkładu pieniężnego,
- pozostała część udziałów została objęta w ramach transakcji spełniającej przesłanki uznania jej za wymianę udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o CIT, tj. Wnioskodawca, który przed dokonaniem transakcji posiadał większość udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: Spółka zależna) dokonał wkładu niepieniężnego całości udziałów posiadanych w Spółce zależnej do Spółki kapitałowej, która w zamian wydała Wnioskodawcy własne udziały w podwyższonym kapitale zakładowym. W wyniku tej transakcji Spółka kapitałowa nabyła większość udziałów w Spółce zależnej, która zapewniła jej bezwzględną większość praw głosu w Spółce zależnej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right