Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10.02.2016, sygn. IBPP1/4512-1014/15/MG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/4512-1014/15/MG

Obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT tj. z datą wystawienia dokumentu WZ i pozostawienia towarów do dyspozycji nabywcy, gdyż nabywca będzie mógł faktycznie rozporządzać towarem jak właściciel.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa

(t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 18 grudnia 2015 r. (data wpływu 24 grudnia 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 grudnia 2015 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

T. Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca, Spółka) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Spółka w ramach swojej działalności produkuje i sprzedaje izolacje styropianowe dla budownictwa, elementy systemu ociepleń, a także sprzedaje inne materiały budowlane. Na życzenie nabywców są one dostarczane do nich przez wynajęte (przez Spółkę) firmy transportowe lub spedycyjne (1). Nabywcy mogą również (2) odbierać towary z magazynów Spółki własnym transportem lub wynajmować przewoźników we własnym zakresie. W Spółce występują także przypadki, kiedy po dokonaniu sprzedaży Spółka (3) na zlecenie nabywcy deponuje konkretny asortyment w swoim magazynie w oczekiwaniu na odbiór (przez nabywcę). Spółka przeprowadza także (4) krajowe transakcje łańcuchowe, w których jest podmiotem pośredniczącym. W takich przypadkach transport jest organizowany przez Spółkę lub pierwotnego sprzedawcę, Spółka nabywa i sprzedaje towar, przejmując prawo do dysponowania towarem jak właściciel w oparciu o fakturę zakupową i przenosząc je dalej zgodnie z fakturą sprzedażową).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00