Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 09.12.2016, sygn. 2461-IBPP3.4512.698.2016.1.BJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 2461-IBPP3.4512.698.2016.1.BJ
brak opodatkowania zbycia wspólnikowi spółki jawnej przedsiębiorstwa tej spółki w związku z jej rozwiązaniem
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. 2015, poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 4 października 2016 r. (data wpływu 7 października 2016 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania zbycia wspólnikowi spółki jawnej przedsiębiorstwa tej spółki w związku z jej rozwiązaniem jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 października 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania zbycia wspólnikowi spółki jawnej przedsiębiorstwa tej spółki w związku z jej rozwiązaniem.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest spółką jawną prowadzącą działalność gospodarczą i będącą z tego tytułu podatnikiem VAT czynnym. Jednym ze wspólników Wnioskodawcy jest osoba fizyczna prowadząca na własne nazwisko pozarolniczą działalność gospodarczą, polski rezydent podatkowy, również podatnik VAT czynny, wykonujący wyłącznie czynności opodatkowane (dalej: Wspólnik X).
Oprócz niego wspólnikami Wnioskodawcy są jeszcze dwie osoby fizyczne. Wspólnik X uczestniczy w zyskach spółki w ponad 99%. Wspólnicy nie zamierzają kontynuować wspólnej działalności w ramach spółki Wnioskodawcy i w związku z tym zamierzają podjąć jednomyślną uchwałę o rozwiązaniu spółki bez przeprowadzania likwidacji spółki oraz zawrzeć porozumienie dotyczące sposobu rozliczenia się pomiędzy sobą wspólników rozwiązywanej spółki. Umowa spółki nie przewiduje bowiem żadnych szczególnych, odmiennych od zasad przewidzianych przez Kodeks spółek handlowych, reguł dokonywania rozliczeń pomiędzy wspólnikami występującymi ze spółki.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right