Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15.02.2016, sygn. IPPP3/4512-1048/15-2/JF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/4512-1048/15-2/JF

obowiązek korekty podatku naliczonego i należnego oraz wystawienia noty księgowej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 grudnia 2015 r. (data wpływu 21 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku korekty podatku naliczonego i należnego oraz wystawienia noty księgowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 grudnia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku korekty podatku naliczonego i należnego oraz wystawienia noty księgowej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

C. GMBH (dalej: C. GmbH lub Spółka) posiadająca siedzibę w Szwajcarii jest częścią Grupy C. (dalej: Grupa). C. GmbH jest zarejestrowany dla celów podatku od towarów i usług (dalej: VAT) w Polsce oraz jest zarejestrowany na potrzeby VAT w kilku innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Tym samym, w zależności od miejsca przeznaczenia nabywanych lub sprzedanych towarów C. GmbH używa innych, właściwych dla danej transakcji numerów VAT UE (np. dla dostaw towarów realizowanych na jej rzecz na terytorium Niemiec używa niemieckiego numeru VAT, dla wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w Polsce używa polskiego numeru VAT).

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej w Polsce, Spółka nabywa towary handlowe od innych podmiotów należących do Grupy - zarówno od (i) C. Sp. z o.o. (dalej: C.) posiadającej siedzibę w Polsce i zarejestrowaną dla celów VAT w Polsce jak również na terytorium Węgier, oraz (ii) innych podmiotów z Grupy nieposiadających siedziby w Polsce i niezarejestrowanych na potrzeby VAT w Polsce. Tym samym, w zależności od statusu sprzedawcy, Spółka dokonuje lokalnych transakcji zakupu towarów (zasadniczo na terytorium kraju) lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (dalej: WNT) w Polsce lub innym kraju zakończenia transportu tych towarów. Spółka również dokonuje zakupu na terytorium Węgier jako podatnik VAT węgierski od C. w ramach jej rejestracji do celów VAT na terytorium Węgier, tym samym traktując te transakcje jako lokalne transakcje na terytorium Węgier.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00