Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 05.07.2016, sygn. IPPB2/4511-377/16-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/4511-377/16-2/AK

Czy pobranie (otrzymanie od Powierzającej) środków na zakupy lekarstw (innych dóbr) oraz założenie lokat bankowych rodzą przychód Wnioskodawczyni? Czy Wnioskodawczyni jest podatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu odsetek bankowych, a pobranie przez bank podatku zryczałtowanego skutkuje wygaśnięciem zobowiązania podatkowego z tytułu odsetek, czy też pobranie podatku przez bank zrodzi po stronie Wnioskodawczyni nadpłatę?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 maja 2016 r. (data wpływu 16 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy powierniczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 maja 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy powierniczej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest wnuczką Pani Danieli O., zwanej dalej Powierzającą. W dniu 17 lutego 2016 r. Powierzająca złożyła wniosek w Banku o przekształcenie rachunku indywidualnego we wspólny. Działanie stron nie polegało na ustanowieniu Wnioskodawczyni pełnomocnikiem, ale na zawarciu umowy wspólnego rachunku bankowego - w celu wykonania poniżej opisanych czynności powierniczych. Ustanowienie wspólnego rachunku bankowego nie wiązało się z powstaniem współwłasności środków pieniężnych na nim zgromadzonych. Środki wpłacone do dnia przekształcenia rachunku (na wspólny) przez Powierzającą pozostały jej własnością. Strony zawarły umowę fiducjarną (powierniczą) z uwagi na zły stan zdrowia Powierzającej. W przyszłym zdarzeniu będącym przedmiotem wniosku realizacja umowy powierniczej polegać będzie na:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00