Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.08.2016, sygn. IPPB2/4511-465/16-2/MK1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/4511-465/16-2/MK1

skutki podatkowe nabycia nieodpłatnie akcji i ich sprzedaży

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 czerwca 2016 r. (data wpływu 27 czerwca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nabycia nieodpłatnie akcji i ich sprzedaży jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 czerwca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nabycia nieodpłatnie akcji i ich sprzedaży.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest podatnikiem podatku dochodowego o nieograniczonym obowiązku podatkowym na terytorium Polski. Była zatrudniona na podstawie umowy o pracę przez L. Spółka z o.o. Zatrudniająca Wnioskodawczynię Spółka należy do jednego z największych międzynarodowych koncernów kosmetycznych na świecie. Spółka matka w postaci firmy L. S.A. (dalej jako Spółka matka) swoją siedzibę posiada na terytorium Francji w Paryżu. Spółka matka wprowadziła dla pracowników zatrudnionych przez podległe jej spółki córki, w tym także dla pracowników spółki polskiej program umożliwiający otrzymanie nieodpłatnie akcji Spółki matki. Powyższy Program praw do akcji pod nazwą C. (dalej jako Program) polegał na tym, iż pracownikom ze szczebla zarządczego spółek córek w poszczególnych krajach, którzy pełnią istotną rolę w rozwoju grupy przyznaje się prawo do warunkowego, nieodpłatnego otrzymania pakietu akcji Spółki matki. Program przewidywał czteroletni okres restrykcji, po upływie którego pracownicy, którym przyznano warunkowe prawo do pakietu akcji Spółki matki otrzymają uprawnienia do rozporządzania nimi. Warunkiem przyznania praw do rozporządzania akcjami jest m.in. ciągłość zatrudnienia w trakcie okresu restrykcji. Do momentu upływu okresu restrykcji pracownicy nie są właścicielami (posiadaczami) akcji. Stają się nimi dopiero w momencie upływu okresu restrykcji (4 lata) o ile zostaną spełnione pozostałe warunki Programu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00