Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 31.08.2016, sygn. IPPB2/4514-355/16-2/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Zawarcie umowy pożyczki przez Spółkę komandytową jako pożyczkobiorcę ze swoim wspólnikiem jako pożyczkodawcą, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych jako zmiana umowy spółki osobowej zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k i pkt 2 w związku z art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2016 r. (data wpływu 4 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zmiany umowy spółki komandytowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zmiany umowy spółki komandytowej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca E. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - spółka komandytowa (dalej zwana: Spółka) jest spółką komandytową zawiązaną umową spółki z dnia 21 września 2010 r. przed Notariuszem. Spółka została zarejestrowana w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 30.09.2010 r. Wszyscy wspólnicy Spółki posiadają siedzibę lub miejsce zamieszkania w Polsce.

Wspólnikami Spółki są E. Sp. z o.o. jako komplementariusz oraz Dorota K. i Tomasz K. jako komandytariusze. W spółce tej tylko komplementariusz jest podmiotem odpowiadającym za zobowiązania spółki bez ograniczeń całym swoim majątkiem. Tylko komplementariusz może reprezentować spółkę na zewnątrz i prowadzić jej sprawy. Komandytariusze odpowiadają za zobowiązania Spółki do wysokości sumy komandytowej, które to sumy komandytowe poszczególnych komandytariuszy w przypadku przedmiotowej spółki nie są wyższe aniżeli wniesiony przez nich wkład do spółki, a wobec tego komandytariusze odpowiadają tylko swoim wkładem do Spółki. Komandytariusz nie prowadzi spraw spółki i nie reprezentuje jej na zewnątrz.

Komandytariusz zgodnie z umową (par. 15 umowy spółki) może zbywać swoje prawa i obowiązki (swój udział w spółce), z tym, że dla zbycia udziału osobie, która nie jest już komandytariuszem w spółce wymagana jest zgoda komplementariusza. Wprowadzono więc w umowie spółki ograniczenia w zbywaniu udziału wspólnika komandytariusza analogiczne do ograniczeń wprowadzanych w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością i spółkach akcyjnych odpowiednio na podstawie odpowiednio art. 182 ksh i art. 304 § 2 pkt 4 ksh. W przypadku śmierci komandytariusza - komplementariusz jest osobą prawną i go to nie dotyczy - ma miejsce sukcesja praw i obowiązków zmarłego komandytariusza na jego spadkobierców, bez ograniczeń w tym względzie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00