Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12.01.2017, sygn. 3063-ILPP1-3.4512.173.2016.2.KM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. 3063-ILPP1-3.4512.173.2016.2.KM

Dokumentacja uprawniająca do zastosowania stawki podatku 0% w eksporcie towarów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 listopada 2016 r. (data wpływu 7 listopada 2016 r.) uzupełnionym pismem z dnia 19 grudnia 2016 r. (data wpływu 21 grudnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentacji uprawniającej do zastosowania stawki podatku 0% w eksporcie towarów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 listopada 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentacji uprawniającej do zastosowania stawki podatku 0% w eksporcie towarów. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 19 grudnia 2016 r. (data wpływu 21 grudnia 2016 r.) o informacje doprecyzowujące opis sprawy, opłatę oraz adres ePUAP.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Przedmiotem działalności Spółki jest sprzedaż hurtowa części i akcesoriów do pojazdów samochodowych. Spółka eksportuje towary do Rosji, co stanowi 100% sprzedaży (sprzedaż w kraju nie występuje). W 2016 r. Spółka zmieniła swój model biznesowy w takim sensie, że kupuje towary w Polsce (wcześniej nabywała towary w Unii Europejskiej).

Spółka kupuje towary od zagranicznego dostawcy, zarejestrowanego w Polsce do VAT, który prowadzi magazyn na (...). Miejscem załadunku towarów jest magazyn dostawcy na (...). Spółka kupuje towar na warunkach CPT (Incoterms) co oznacza przewoźne opłacone do portowego miasta w północnych Niemczech, gdzie towar jest dostarczany do niemieckiej firmy logistycznej, która załatwia wszystkie celne formalności eksportowe i stąd towar jest eksportowany do Rosji drogą morską. Spółka otrzymuje od niemieckiego spedytora dokument EX, w którym na ostatniej stronie widnieje data eksportu. Zatem Spółka posiada następujące dokumenty eksportowe: fakturę sprzedaży wystawioną na rosyjskiego odbiorcę oraz dokument EX (wystawiony na przedmiotowego rosyjskiego odbiorcę), gdzie na ostatniej stronie widnieje data, która według oświadczenia niemieckiego spedytora jest datą dokonania eksportu. Spółka nie posiada natomiast komunikatu elektronicznego IE599. Niemiecki spedytor, poproszony o ten komunikat (IE599) odpowiada, że w Niemczech jest on nieznany i że dokument EX z datą na ostatniej stronie jest wystarczającym dokumentem potwierdzającym wywóz towaru z UE. Niemiecki spedytor jako podstawę prawną wskazuje art. 41 ust. 6 i 6a ustawy o VAT. W podsumowaniu stanu faktycznego Spółka dodatkowo wskazuje, że posiada dokumenty celne (dokument EX), z których wynika, że nastąpił wywóz towarów z Polski. Na dokumentach tych Spółka figuruje jako eksporter oraz jako zgłaszający (w obu przypadkach wespół z niemieckim spedytorem), a z dokumentów wynika tożsamość towaru będącego przedmiotem wywozu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00