Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 03.01.2017, sygn. 1061-IPTPB1.4511.949.2016.1.DJD, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPB1.4511.949.2016.1.DJD

Obowiązki płatnika związane z pokryciem kosztów wyżywienia pracowników podczas szkolenia ponad limit diety.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 listopada 2016 r. (data wpływu 10 listopada 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych ze zwrotem wydatków za wyżywienie pracownika podczas podróży służbowej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 listopada 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Starostwo Powiatowe , reprezentowane przez Starostę Powiatowego Wnioskodawcę, deleguje pracowników w podróże służbowe, w szczególności na szkolenia. Wysyłając pracownika w podróż służbową pracodawca pokrywa należności, takie jak: koszty przejazdu, diety, a także inne udokumentowane wydatki związane z podróżą. Dieta ma pokryć zwiększone koszty wyżywienia w czasie podróży. Dieta nie przysługuje, jeżeli pracownikowi zapewniono w czasie podróży służbowej bezpłatne całodzienne wyżywienie. Obecnie obowiązująca stawka diety krajowej wynosi 30 zł za dobę podróży. Podstawą wyliczenia diety jest rzeczywisty czas trwania podróży (od momentu jej rozpoczęcia, aż do zakończenia). Pracownik po odbyciu podróży służbowej w delegacji oświadcza, czy zapewniono mu wyżywienie. Dokumentuje także wydatki poniesione w związku z odbywaną podróżą służbową i przedstawia, np. fakturę za szkolenie, nocleg, czy konsumpcję. Pracodawca zaś zwraca pracownikowi poniesione wydatki i dokonuje płatności za faktury za usługę szkoleniową, hotelową, czy gastronomiczną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00