Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 01.06.2017, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.6.2017.1.ŁS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.6.2017.1.ŁS

Wypłata odszkodowania na podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami, korzysta ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 29 PIT.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 17 lutego 2017 r. (data wpływu 1 marca 2017 r.) uzupełnionym pismem z dnia 22 maja 2017 r. (data wpływu 24 maja 2017 r. ) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymanego odszkodowania jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 24 maja 2017 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymanego odszkodowania.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Na podstawie decyzji lokalizacyjnej Wojewody w zakresie budowy XXX został dokonany z urzędu podział geodezyjny działki siedliskowej Wnioskodawczyni na dwie części. Jedna z działek na podstawie decyzji administracyjnej dotyczącej szczególnych zasad realizacji inwestycji drogowych została przejęta za odszkodowaniem na rzecz Skarbu Państwa za pośrednictwem G. D. D. K. I. A. w 2008 r. Od roku 2010 do 2016 r. trwały intensywne prace budowlane przy realizacji ww. inwestycji, prowadzone w bezpośrednim sąsiedztwie działki siedliskowej Wnioskodawczyni oraz Jej budynku mieszkalnego i gospodarczego, tj. transport kruszywa, innych materiałów budowlanych, roboty ziemne, prace sprzętu budowlanego w szczególności walców wibrujących. Prowadzone prace w odległości kilkunastu metrów powodowały liczne uszkodzenia. W wyniku robót budowlanych prowadzonych na sąsiedniej działce doszło do wystąpienia szkód na budynku gospodarczym i mieszkalnym. Szkody polegały na popękaniach, rysach na fundamentach, ścianach i innych trwałych elementach budynków. Powyższy fakt wystąpienia szkód Wnioskodawczyni zgłosiła na piśmie do inwestora, tj. G. D. D. K. I. A, która nadzorowała realizację ww. projektu budowy. W odpowiedzi na zgłoszenie szkody G. D. D. K. I. A wdrożyła procedurę przetargową celem wyłonienia wykonawcy do sporządzenia ekspertyzy szkód i sporządzenia operatu szacunkowego przez rzeczoznawcę majątkowego. Po wyłonieniu wykonawcy została wykonana szczegółowa ekspertyza techniczna budynków Wnioskodawczyni, w której opisano i zmierzono powstałe uszkodzenia. Na tej podstawie sporządzony został operat szacunkowy, który określa wartość powstałej szkody (69.929 zł). Wnioskodawczyni wskazuje, że powyższe dokumenty zostały sporządzone przez uprawnionych rzeczoznawców. Na podstawie ww. dokumentów zostało sporządzone 16 listopada 2016 r. porozumienie pomiędzy G. D. D. K. I. A a Wnioskodawczynią określające przedmiot i wartość odszkodowania. Kwota odszkodowania wskazana w porozumieniu nie podlegała negocjacjom czy ugodom, gdyż jej wartość wynikała wprost z wartości strat opisanych w operacie szacunkowym szkody. W piśmie dotyczącym ww. sprawy G. D. D. K. I. A wyjaśnia, że fakt wypłaty odszkodowania za powstałe szkody na mieniu oraz sposób ustalania wyceny szkód wynika wprost z przepisów prawa tj. kodeksu cywilnego, ustawy o gospodarce nieruchomościami, oraz rozporządzenia rady Ministrów z dnia 29 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00