Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 03.10.2017, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.245.2017.1.DJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.245.2017.1.DJ

Skutki podatkowe otrzymania odpraw w związku z rozwiązaniem umowy o pracę.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 31 sierpnia 2017 r. (data wpływu 4 września 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania odpraw w związku z rozwiązaniem umowy o pracę jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania odpraw w związku z rozwiązaniem umowy o pracę.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 29 czerwca 2015 roku rozwiązano z Wnioskodawczynią umowę o pracę w firmie A. na mocy porozumienia stron z przyczyn niedotyczących pracowników.

Zgodnie z porozumieniem o rozwiązaniu umowy o pracę wypłacono Zainteresowanej odprawę ustawową oraz odprawę świadczenie pomostowe. Od obu świadczeń pobrano zaliczkę na podatek dochodowy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy odprawy wypłacone na szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników podlegają pobieraniu podatku?

Zdaniem Wnioskodawczyni, zwolnienie z podatku dochodowego powinno dotyczyć również odpraw, ponieważ jest to jednorazowe świadczenie, które jest wypłacane jako rekompensata za utratę wynagrodzenia w związku z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Tak naprawdę jest to odszkodowanie, które jest zwolnione z PIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00