Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 05.12.2017, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.394.2017.2.OA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.394.2017.2.OA

Podatek od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy przekazanie Spółce Cywilnej przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2017 r. (data wpływu 7 września 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy przekazanie Spółce Cywilnej przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy przekazanie Spółce Cywilnej przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, która polega na produkcji ceramiki budowlanej i handlu towarami, jednak w najbliższym czasie chciałby ją przekazać jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa w formie darowizny Spółce Cywilnej, w której udziałowcami byliby dwaj synowie Wnioskodawcy, każdy po 50% udziałów.

Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmowałoby majątek trwały, zapasy magazynowe, grunty, nieruchomości oraz przekazanie załogi pracowniczej i praw związanych z przejęciem wszelkich umów, przejęcie podwykonawców oraz cesje praw, pozwoleń na działalność oraz kontynuowanie wszelkich umów, kontraktów i koncesji. Przekazanie to nie będzie obejmowało należności ani zobowiązań i środków pieniężnych.

Po przekazaniu przedsiębiorstwa działalność zostanie zamknięta.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy przekazanie Spółce Cywilnej firmy jak wyżej opisano należy uznać za transakcję zbycia przedsiębiorstwa, która nie podlega podatkowi VAT na mocy art. 6 pkt 1 ustawy VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawiona sytuacja jest transakcją zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa i nie podlega podatkowi VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00