Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20.12.2017, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.498.2017.1.MK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.498.2017.1.MK

Opodatkowanie podatkiem VAT kaucji zabezpieczającej / gwarancyjnej podlegającej zwrotowi oraz kaucji nie podlegającej zwrotowi, lecz potrącanej z należnością z tytułu usługi najmu.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2017 r. (data wpływu 19 października 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 października 2017 r. (data wpływu 30 października 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w części dotyczącej:

  • opodatkowania podatkiem VAT kaucji zabezpieczającej podlegającej zwrotowi na rzecz Dzierżawcy jest prawidłowe;
  • opodatkowania podatkiem VAT kaucji zabezpieczającej podlegającej na podstawie porozumienia Stron potrąceniu jako należność z tytułu czynszu dzierżawnego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT kaucji zabezpieczającej podlegającej zwrotowi na rzecz Dzierżawcy oraz podlegającej na podstawie porozumienia Stron potrąceniu jako należność z tytułu czynszu dzierżawnego. Dnia 30 października 2017 r. wniosek uzupełniono o brakujące pełnomocnictwo.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka X Spółka Akcyjna (zwana dalej: Spółką lub Wnioskodawcą), prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie wynajmu i dzierżawy maszyn i urządzeń budowlanych, w tym jako Wydzierżawiający zawiera umowy dzierżawy zestawów budowlanych, które obejmują elementy sprzętu budowlanego. W szczególności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka wydzierżawia rusztowania ścienne, rusztowania modułowe, rusztowania przejezdne, wieże wyporowe, szalunki stropowe, szalunki ścienne, schodnie oraz ogrodzenia tymczasowe. Dzierżawa trwa w zależności od zapotrzebowania kontrahenta Spółki (dzierżawcy). Z tytułu dzierżawy ww. przedmiotów Spółce przysługuje od kontrahenta (dzierżawcy) miesięczny czynsz dzierżawny i z tego tytułu Spółka wystawia wobec swoich kontrahentów faktury VAT za okresy miesięczne. Czynsz dzierżawny naliczany jest przez Spółkę jako wydzierżawiającego od dnia podpisania przez dzierżawcę Specyfikacji elementów (WYDANIE). Czynsz dzierżawny należny za pierwszy i ostatni dzień okresu dzierżawy liczony jest jak za pełny dzień, niezależnie od godziny przekazania lub zwrotu przedmiotu dzierżawy. Czynsz dzierżawny płatny jest miesięcznie, w terminie 7 dni od daty wystawienia przez Wydzierżawiającego faktury VAT. Jeżeli okres dzierżawy jest krótszy niż 1 miesiąc, czynsz płatny jest w terminie 7 dni od daty wystawienia przez Wydzierżawiającego faktury VAT, chyba że umowa dzierżawy stanowi inaczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00