Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15.02.2017, sygn. 1462-IPPB2.4511.773.2016.1.MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. 1462-IPPB2.4511.773.2016.1.MK

W zakresie obowiązków płatnika w związku z dokonywanymi przez Wnioskodawcę wypłatami z tytułu obligacji na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 6 grudnia 2016 r. (data wpływu 12 grudnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z dokonywanymi przez Wnioskodawcę wypłatami z tytułu obligacji na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 grudnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z dokonywanymi przez Wnioskodawcę wypłatami z tytułu obligacji na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Spółka S.A. (dalej jako: Spółka lub Wnioskodawca) jest instytucją finansową z siedzibą w Polsce, prowadzącą działalność na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t. j. Dz. U. z 2014 r. poz. 94; dalej jako: ustawa o obrocie instrumentami finansowymi) posiadającą zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności maklerskiej. Wnioskodawca jako firma inwestycyjna prowadzi ewidencje papierów wartościowych (głównie obligacji), o których mowa w art. 8 z dnia 15 stycznia 2015 r. ustawy o obligacjach (Dz.U.2015 poz. 238; ze zm; dalej jako: ustawa o obligacjach ). Ewidencje prowadzone są na podstawie umowy z Emitentem papierów wartościowych. Na mocy tej umowy Emitent zleca Wnioskodawcy m.in. przekazywanie obligatariuszom świadczeń z tytułu obligacji otrzymanych od Emitenta. Obligacje nie są zapisane na rachunkach papierów wartościowych poszczególnych obligatariuszy ani na rachunku zbiorczym. Wnioskodawcy nie wiąże z obligatariuszami będącymi osobami fizycznymi żadna umową. W ramach dokonywanych inwestycji osoby fizyczne nabywają obligacje emitowane przez podmioty z siedzibą w Polsce, jak i za granicą. Papiery te są papierami dyskontowymi, czyli emitowanymi w różnych walutach z dyskontem lub kuponowymi, czyli emitowanymi z ustalonym kuponem odsetkowym, tj. gdzie cena wykupu jest równa cenie emisyjnej a obligatariusz dodatkowo otrzymuje odsetki naliczane i wypłacane zgodnie z warunkami emisji obligacji w okresie rozliczeniowym. Wśród osób fizycznych będących obligatariuszami wyróżnić można:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00