Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.01.2018, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.438.2017.1.IF, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.438.2017.1.IF

Czy koszty związane z wykorzystywaniem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej drugiego środka transportu niezależnie od jego typu (samochód lub motocykl) a także podstawy prawnej jego użytkowania (własność lub umowa leasingu operacyjnego) będą stanowiły koszty uzyskania przychodów ?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 8 listopada 2017 r. (data wpływu 29 listopada 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 listopada 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej. W ramach powyższej działalności pełni stacjonarne dyżury w szpitalu a także dyżury pod telefonem (dojazd do szpitala na wezwanie), świadczy usługi w kilku poradniach na terenie miasta. Ponadto Wnioskodawca pełni funkcję lekarza podczas zawodów sportowych odbywających się w różnych miejscowościach niejednokrotnie odległych o kilkaset kilometrów do Jego miejsca zamieszkania. Wnioskodawca jest również zobowiązany do stałego podnoszenia swoich kwalifikacji, co czyni na licznych szkoleniach i konferencjach odbywających się na terenie całej Polski.

Ze względu na charakter świadczonych usług, wymagający osobistego stawiennictwa, Wnioskodawca musi być na miejscu ich wykonywania o ściśle określonej porze lub też dotrzeć tam w możliwie najkrótszym czasie. Jego podstawowym środkiem lokomocji jest samochód terenowy, ujęty w ewidencji jako środek trwały. Wnioskodawca posiada także motocykl, który pomimo iż pełni funkcję prywatnego środka transportu, głównie ze względu na niskie koszty eksploatacji oraz szybkość przejazdu i łatwość parkowania, jest przez Wnioskodawcę wykorzystywany również do dojazdów do pracy. W związku z tym Wnioskodawca rozważa ujęcie go w ewidencji środków trwałych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00