Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30.05.2018, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.254.2018.1.MP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.254.2018.1.MP

opodatkowanie i rozliczenie odsetek za zwłokę w wypłacie odszkodowania

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 maja 2018 r. (data wpływu 17 maja 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania i rozliczenia odsetek za zwłokę w wypłacie odszkodowania jest:

  • prawidłowe w części dotyczącej braku obowiązku złożenia zeznania podatkowego,
  • nieprawidłowe w części dotyczącej zastosowania zwolnienia.

UZASADNIENIE

W dniu 17 maja 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania i rozliczenia odsetek za zwłokę w wypłacie odszkodowania.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W związku z prowadzoną sprawą o odszkodowanie, dotyczącą wypadku komunikacyjnego, zostało Wnioskodawcy wypłacone odszkodowanie oraz odsetki. W świetle obowiązujących przepisów zadośćuczynienie i odszkodowanie są zwolnione z podatku dochodowego. Ustawa o podatku dochodowym jednak nie precyzuje jak traktować odsetki od kwot wypłaconych odszkodowań. Wnioskodawca jest rezydentem Niemiec (pracuje i mieszka w Niemczech), w związku z czym rozlicza się w Niemieckim Urzędzie Skarbowym. W Polsce nie ma żadnych innych dochodów i nie składa rozliczenia rocznego. Ostatnim właściwym ze względu zamieszkania Urzędem Skarbowym w Polsce był Urząd Skarbowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00