Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 07.11.2018, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.399.2018.1.MKA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.399.2018.1.MKA

Ulga mieszkaniowa nabycie miejsca postojowego.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2018 r. (data wpływu 23 października 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi mieszkaniowej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 października 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi mieszkaniowej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 4 marca 2015 r. Wnioskodawca sprzedał działkę. W dniu 2 maja 2016 r. Zainteresowany złożył zeznanie PIT-39, w którym wykazał chęć skorzystania z ulgi zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do dochodu ze sprzedaży z tej działki. W dniu 8 czerwca 2018 r. Wnioskodawca na wezwanie Urzędu Skarbowego przedłożył dokumenty potwierdzające przeznaczenie przychodu ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe, w tym między innymi akt notarialny z 25 listopada 2015 r. na zakup miejsca postojowego w bloku, w którym posiada już mieszkanie. Transakcje zakupu mieszkania i zakupu miejsca postojowego były dwoma odrębnymi transakcjami dokonanymi w różnym czasie. Zaznaczyć jednak należy, że zakupu mieszkania, dokonano nie od dewelopera, ale na rynku wtórnym od osoby prywatnej, która nie dysponowała miejscem postojowym, które mogłaby zbyć równolegle z mieszkaniem. Zakup miejsca postojowego nastąpił w terminie późniejszym od pierwszego oferenta, który był skłonny dokonać takiego zbycia w tej samej lokalizacji. Zapłaty za miejsce postojowe dokonano z rachunku bankowego indywidualnej działalności gospodarczej należącego do małżonki Wnioskodawcy, niemniej miejsce postojowe nie stanowi majątku związanego z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą, nie zostało włączone do jej ewidencji środków trwałych, a faktura dokumentująca zakup została wystawiona na imię i nazwisko Wnioskodawcy oraz małżonki. Urząd nie uznał wydatków na miejsce postojowe jako podlegających rozliczeniu w ramach art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca skorygował deklarację PIT-39 zgodnie ze wskazaniami Urzędu Skarbowego i dopłacił podatek, ale nadal ma wątpliwości co do tego czy miejsce postojowe podlega czy też nie podlega rozliczeniu. W przedmiotowej sprawie nie została wydana decyzja. Zainteresowany samodzielnie skorygował deklarację.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00