Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21.02.2019, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.7.2019.1.SM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.7.2019.1.SM

Opodatkowanie podatkiem VAT otrzymanego odszkodowania za wywłaszczenie gruntu.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2018 r. (data wpływu 2 stycznia 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanego odszkodowania za przejętą działkę - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 stycznia 2019 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanego odszkodowania za przejętą działkę.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi z żoną od 1986 r. gospodarstwo rolne o powierzchni obecnie około 20 ha. Przedmiotem działalności rolniczej jest produkcja roślinna. Działkę nr 229/4 otrzymał od rodziców umową przekazania gospodarstwa rolnego od rodziców. Przy nabyciu tej działki nie występował podatek od towarów i usług, wobec czego nie nastąpiło jego odliczenie. Grunty te były wykorzystywane wyłącznie rolniczo w ramach prowadzonej działalności rolniczej. Od 2014 roku Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT w związku z prowadzoną działalnością rolniczą. Poza działalnością rolniczą nie prowadzi żadnej pozarolniczej działalności gospodarczej. Nie nabywa i nie sprzedaje żadnych nieruchomości w związku z pozarolniczą działalnością gospodarczą. Wraz z żoną są zarejestrowani w KRUS jako rolnicy.

Wojewoda w dniu 11 lipca 2017 r. wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Decyzja stała się ostateczna w dniu 27 listopada 2017 r. Na realizację tej inwestycji została przeznaczona m.in. nieruchomość oznaczona jako działka nr 229/7. Działka o nr 229/7 została wydzielona z wskazanej powyżej nieruchomości otrzymanej w 1986 roku. Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy z 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1496 t.j. z późn. zm.) z mocy prawa nieruchomości zajęte pod projektowaną drogę ulegają geodezyjnemu wydzieleniu i przejściu na rzecz Skarbu Państwa. Wobec powyższego, na skutek decyzji Wojewody wydzielona została działka drogowa nr 229/7, która automatycznie przeszła na własność Skarbu Państwa, jako przeznaczona pod drogę. W związku z powyższym Wojewoda wszczął postępowanie o ustalenie odszkodowania należącego za przejętą przez Skarb Państwa ww. działkę. Przejęcie działki przez Skarb Państwa nastąpiło w następującym stanie faktycznym. Działka ta położona na obszarze nie objętym obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy ww. działka znajduje się na terenie przeznaczonym pod zabudowę produkcyjno-usługową. Działka przed podziałem stanowiła grunt orny i las.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00