Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 05.04.2019, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.58.2019.1.KK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.58.2019.1.KK

Skutki podatkowe zamiany lokalu mieszkalnego.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 6 lutego 2019 r. (data wpływu 7 lutego 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zamiany lokalu mieszkalnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lutego 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zamiany lokalu mieszkalnego.

We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni zawarła związek małżeński w dniu 29 czerwca 1974 r. W dniu 1 lutego 2001 r., aktem notarialnym, Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem zawarła umowę majątkową małżeńską, mocą której małżonkowie wyłączyli wspólność ustawową majątku nabytego przez oboje lub każdego z nich w czasie trwania małżeństwa. Małżonkowie wprowadzili więc ustrój rozdzielności majątkowej małżeńskiej, jednak nie dokonali jednocześnie podziału dotychczasowego majątku. W dniu 5 czerwca 2003 r., aktem notarialnym, Wnioskodawczyni oraz jej małżonek jako kupujący oraz deweloper jako sprzedający, zawarli umowę ustanowienia odrębnej własności i sprzedaży lokalu. Wnioskodawczyni i jej małżonek nabyli lokal mieszkalny (dalej jako Lokal), wraz z przynależnym udziałem w nieruchomości wspólnej, każde z nich w udziałach po 1/2 części. Wnioskodawczyni i jej małżonek do dnia dzisiejszego mieszkają w Lokalu.

W dniu 15 maja 2017 r., aktem notarialnym, Wnioskodawczyni i jej małżonek zawarli umowę podziału majątku wspólnego, umowę przeniesienia własności w celu zwolnienia ze zobowiązania. Mocą tej umowy Wnioskodawczyni i jej małżonek dokonali podziału ich majątku wspólnego w ten sposób, że małżonkowi Wnioskodawczyni przypadło przedsiębiorstwo wraz z obowiązkiem spłaty na rzecz Wnioskodawczyni. Małżonkowie wyrazili zgodę aby w miejsce świadczenia pieniężnego z tytułu spłaty małżonek przeniósł na Wnioskodawczynię należący do niego udział wynoszący 1/2 części nieruchomości (Lokalu). Małżonkowie oświadczyli, że dokonany podział majątku wspólnego wyczerpuje wszelkie ich roszczenia i oświadczyli, że nie będą podnosić względem siebie roszczeń. Skutkiem powyższych czynności prawnych, Wnioskodawczyni jest właścicielką całego Lokalu, tj.: udziału 1/2 części Lokalu od dnia 5 czerwca 2003 r. oraz kolejnego udziału 1/2 części Lokalu od dnia 15 maja 2017 r. Prawo własności Lokalu stanowi jej majątek osobisty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00