Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.05.2019, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.130.2019.1.IG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.130.2019.1.IG

W odniesieniu do usług budowlanych wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy o VAT wykonywanych przez Podwykonawców Wynajmującego w ramach Prac Wykończeniowych na rzecz Spółki, zastosowanie znajduje mechanizm odwrotnego obciążenia, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 17 ust. 1h ustawy o VAT. Zasada znajduje zastosowanie w odniesieniu do całego zakresu Prac Wykończeniowych, tj. zarówno w części, której koszt ponosi Wynajmujący zgodnie z ustaleniami wynikającymi z Umów, jak i w odniesieniu do kosztów, które pokrywa Najemca.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 marca 2019 r. (data wpływu 11 marca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia dla nabywanych usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 marca 2019 r. r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia dla nabywanych usług.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (dalej również jako: Spółka, Wynajmujący) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT w Polsce. Jego działalność skupia się przede wszystkim na wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.

Spółka zawiera umowy najmu powierzchni biurowej (dalej jako: Umowy) z podmiotami trzecimi (dalej jako: Najemcy) na potrzeby prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Wskazane umowy przewidują, że Wnioskodawca zobowiązany jest do wydania przedmiotu najmu (dalej jako: Pomieszczenia) wraz z wykończeniem. Umowy przewidują bowiem, że Najemcy nie muszą poprzestać na standardzie wykończenia oferowanego przez Spółkę. Zgodnie z powszechną praktyką obowiązującą w branży najmu powierzchni biurowych mającą na celu zachęcenie potencjalnych kontrahentów, Wynajmujący przewidział, że pokryje część kosztów wykonania odpowiednich prac aranżacyjno-adaptacyjnych (dalej jako: Prace Wykończeniowe), polegających na dostosowaniu powierzchni do potrzeb Najemcy. Prace Wykończeniowe są wykonywane przed dniem wydania Pomieszczenia zgodnie ze szczegółową specyfikacją określoną w Umowach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00