Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.05.2019, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.100.2019.2.KK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.100.2019.2.KK

Skutki podatkowe otrzymania odszkodowania z tytułu czasowego zajęcia nieruchomości rolnej.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 17 lutego 2019 r. (data wpływu 4 marca 2019 r.), uzupełnionym w dniu 5 kwietnia 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania odszkodowania z tytułu czasowego zajęcia nieruchomości rolnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 marca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 5 kwietnia 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania odszkodowania z tytułu czasowego zajęcia nieruchomości rolnej.

We wniosku po uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Sprawa dotyczy odszkodowania za szkody, które powstały w związku z pracami archeologicznymi podczas inwestycji związanych z budową urządzeń infrastruktury technicznej - czyli budową drogi .... Wyprzedzające ratownicze badania archeologiczne były przeprowadzone na polu (działkach) rolnym, w związku z tym zostały zajęte czasowo działki rolne Wnioskodawczyni i doszło do zniszczenia jej płodów rolnych. Z działek tych Wnioskodawczyni płaci podatek rolny i wchodzi ona w skład gospodarstwa rolnego jakie prowadzi o powierzchni pow. 3 ha. Część działek w gospodarstwie jest własnością męża Wnioskodawczyni, a części ona jest władającą. Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną zwykłym rolnikiem, który swoje płody rolne może sprzedać bez płacenia vat, a dopłaty bezpośrednie także są zwolnione z opodatkowania, podlega ubezpieczeniu rolniczemu w KRUS, nie prowadzi działalności gospodarczej, ani działów specjalnych produkcji rolnej i nie rozlicza się z FA VAT. Inwestycja w postaci budowy drogi będzie na tych samych gruntach rolnych, na których teraz były prowadzone prace archeologiczne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00