Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 09.07.2019, sygn. 0115-KDIT2-3.4011.248.2019.2.PS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-3.4011.248.2019.2.PS

W zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości oraz zwolnienia przedmiotowego.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 maja 2019 r. (data wpływu 30 maja 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 czerwca 2019 r. (data wpływu 18 czerwca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych jest:

  • prawidłowe - w zakresie ustalenia przychodu z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego,
  • nieprawidłowe - w pozostałym zakresie.

UZASADNIENIE

W dniu 30 maja 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dotyczących odpłatnego zbycia nieruchomości. Wniosek został następnie uzupełniony pismem z dnia 14 czerwca 2019 r. (data wpływu 18 czerwca 2019 r.).

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

W 2009 r. Wnioskodawczyni wraz z narzeczonym za cenę określoną w umowie nabyła lokal mieszkalny we współwłasności ułamkowej. Udziały we współwłasności przedmiotowego lokalu były równe i wynosiły 1/2 dla każdego ze współwłaścicieli. Na zakup przedmiotowego lokalu Wnioskodawczyni wraz z narzeczonym zaciągnęła kredyt hipoteczny (całość zakupu została sfinansowana z kredytu). Z tytułu zawarcia umowy kredytu Wnioskodawczyni i jej narzeczony stali się dłużnikami solidarnymi banku udzielającego finansowania. Okres kredytowania wynosił 30 lat. W 2010 r. Wnioskodawczyni zawarła związek małżeński. Jako, że lokal został nabyty przez małżonków przed ślubem z chwilą zawarcia małżeństwa udziały w tym lokalu stanowiły majątek osobisty każdego z małżonków. Odnośnie przedmiotowego lokalu nie została zawarta umowa o rozszerzeniu wspólności majątkowej małżeńskiej. W dniu 7 października 2011 r. została zawarta umowa o rozdzielności majątkowej małżeńskiej, podział majątku wspólnego oraz umowa o zniesieniu współwłasności. Zgodnie z § 7 wskazanej umowy dokonano zniesienia współwłasności przedmiotowego lokalu mieszkalnego w ten sposób, że cały ten lokal wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej nabyła Wnioskodawczyni bez jakichkolwiek spłat na rzecz małżonka. Wnioskodawczyni nabyła z tą chwilą udział w przedmiotowym lokalu przypadający dotychczas jej mężowi. Wnioskodawczyni wskazuje, iż pomimo przeprowadzenia podziału współwłasności nie wystąpiono do banku o zmianę umowy kredytowej i nadal zobowiązanie z tytułu tej umowy obciążało solidarnie Wnioskodawczynię oraz jej małżonka. W dniu 29 marca 2016 r. została zawarta kolejna umowa majątkowa małżeńska, w której ponownie wprowadzono ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej pomiędzy małżonkami. Przedmiotowy lokal pozostał jednak w majątku odrębnym Wnioskodawczyni (umowa rozszerzająca wspólność majątkową nie obejmowała lokalu), która w dniu 15 września 2016 r. dokonała jego zbycia za cenę 150 000 złotych. Wnioskodawczyni po sprzedaży lokalu część pieniędzy (tj. 130 000 zł) przeznaczyła na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup zbywanego lokalu. Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami a przedmiotowy lokal stanowił jej majątek prywatny (nie był składnikiem przedsiębiorstwa).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00