Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23.08.2019, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.369.2019.1.AP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.369.2019.1.AP

Brak opodatkowania czynności wycofania nieruchomości na potrzeby własne w celu dalszego wykorzystywania na potrzeby najmu oraz brak obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego z tytułu nabycia/modernizacji ww. nieruchomości.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 czerwca 2019 r. (data wpływu 1 lipca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności wycofania nieruchomości na potrzeby własne w celu dalszego wykorzystywania na potrzeby najmu oraz braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego z tytułu nabycia/modernizacji ww. nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lipca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności wycofania nieruchomości na potrzeby własne w celu dalszego wykorzystywania na potrzeby najmu oraz braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego z tytułu nabycia/modernizacji ww. nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Przedsiębiorca będący osobą fizyczną zamierza w ciągu najbliższych miesięcy przekształcić przedsiębiorstwo, które prowadzi w Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w oparciu o przepisy 584 i nast. kodeksu spółek handlowych. Spółka, która powstanie zostanie wpisana do rejestru przedsiębiorców KRS z momentem przekształcenia. Przekształcenie Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością całego dotychczasowego przedsiębiorstwa spowoduje, że Spółka ta przejmie w całości aktywa i pasywa dotychczasowego przedsiębiorstwa. Wejdzie ona więc we wszystkie prawa i przejmie wszelkie obowiązki wynikające z jego dotychczasowej działalności. Jednocześnie Wnioskodawca wyjaśnia, iż poza kwestiami takimi jak nowy NIP nie ulegną żadnym zmianom dotychczasowe zasady współpracy z obecnymi klientami Przedsiębiorcy. Obecne przedsiębiorstwo prowadzone indywidualnie osiąga przychody z tytułu produkcji usług krawieckich, głównie szycie koszul. Wnioskodawca jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem VAT, wszystkie jego czynności są opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Przedsiębiorca przed rozpoczęciem procedury przekształcenia, ze względu na skutki cywilnoprawne chce wycofać z działalności gospodarczej nieruchomości (wycofać z ewidencji środków trwałych na podstawie oświadczenia pisemnego podatnika), które nabył oraz modernizował w czasie prowadzenia działalności gospodarczej. Od nabycia /modernizacji tych środków wnioskodawca odliczał podatek VAT. Pomimo, że Wnioskodawca zamierza wycofać nieruchomości z działalności gospodarczej, nadal będzie je wynajmował w ramach tzw. najmu prywatnego, Spółce przekształconej, będzie wystawiał faktury i opodatkowywał ten najem podatkiem VAT (działalność opodatkowana). W przedstawionej sytuacji istotne jest zatem przeznaczenie nieruchomości na najem, który będzie nadal czynnością opodatkowaną i ustalenie czy to przekazanie na cele prywatne spowoduje wykazanie VAT należnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00