Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 20.09.2019, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.398.2019.1.JN, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.398.2019.1.JN

Korekty podatku należnego na podstawie wystawionych faktur korygujących.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 lipca 2019 r. (data wpływu 23 lipca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku należnego na podstawie wystawionych faktur korygujących jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 lipca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku należnego na podstawie wystawionych faktur korygujących.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest podmiotem gospodarczym mającym siedzibę na terytorium Polski. Jest on czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług rozliczającym się miesięcznie, zarejestrowanym do transakcji wewnątrzwspólnotowych. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest produkcja części dla przemysłu samochodowego. W miesiącu lutym 2019 r. Wnioskodawca dokonał wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów do kontrahentów z Francji i Rumunii. Kontrahenci mają czynne numery identyfikacyjne do transakcji wewnątrzwspólnotowych, które zostały wykazane na fakturach. Przy wystawianiu faktur sprzedaży w lutym 2019 r. Wnioskodawca popełnił błąd, przypisując do ww. transakcji należny VAT krajowy 23% zamiast 0%, choć transakcje nigdy nie były przedmiotem sprzedaży krajowej. Towary zostały wysłane do klienta w miesiącu lutym (Wnioskodawca dysponuje dowodami dostarczenia towarów do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego UE).

W konsekwencji w deklaracji VAT za miesiąc luty dostawy te zostały zakwalifikowane jako dostawy krajowe opodatkowane 23%. Wnioskodawca w lutym wystawił faktury korygujące na pełne kwoty faktur (faktury korygujące zerujące). Faktury korygujące nie zostały wykazane w deklaracji za miesiąc luty 2019 r. W dniu 15 marca po usunięciu błędu w systemie oznaczającego zastosowanie stawki podatkowej Wnioskodawca wystawił kontrahentowi poprawne faktury VAT dokumentujące transakcje WDT z poprawną stawką 0% i wykazał je poprawnie w rozliczeniu podatku jako WDT za miesiąc marzec 2019 r. Kontrahent przyjął tylko poprawne faktury wystawione w marcu 2019 r., błędne faktury zostały odrzucone przez odbiorcę (tzn. kontrahent nie przyjął w ogóle faktur z błędnym podatkiem i ich korekty). Wnioskodawca nie posiada potwierdzenia odbioru faktur korygujących z miesiąca lutego 2019 r. przez kontrahenta z Francji i Rumunii.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00