Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.10.2019, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.498.2019.1.RS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.498.2019.1.RS

Brak zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług dostawy serwera przeznaczonego do wydobywania kryptowaluty.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 sierpnia 2019 r. (data wpływu 3 września 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług dostawy serwera przeznaczonego do wydobywania kryptowaluty jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 września 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług dostawy serwera przeznaczonego do wydobywania kryptowaluty.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie handlu, posiada status podatnika VAT czynnego. W 2019 r. dokonał w Chinach, od chińskiego dostawcy zakupu 23 maszyn serwerowych przeznaczonych do wydobywania (kopania) kryptowaluty. Maszyna serwerowa jest specyficznym komputerem przeznaczonym wyłącznie do wydobywania kryptowaluty, nie znajdzie zastosowania w innych celach. Wysyłka towaru była dokonana do portu w (Niemcy), gdzie dokonano odprawy celnej i wprowadzono towar na rynek UE. Towar samochodem spedycji dotarł do Polski do siedziby Wnioskodawcy, skąd został odebrany przez klienta.

Ponieważ Wnioskodawca sprowadził towar na terytorium Niemiec, czyli na terytorium Unii Europejskiej, w efekcie doszło do importu towarów. Z racji tego, że import towarów zgodnie z zasadą terytorialności podlega opodatkowaniu VAT na terytorium tego państwa UE, na którym ma on miejsce, VAT rozpoznano w Niemczech, a nie w Polsce, czego w imieniu spółki dokonała agencja celna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00