Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.11.2019, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.419.2019.1.MT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.419.2019.1.MT

Wypłata pieniężna (wraz z kwotą, o którą zostanie potrącona pożyczka) na rzecz Wnioskodawcy wynikająca z częściowego wycofania przez Wnioskodawcę wkładu ze Spółki może powodować dla Wnioskodawcy obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 września 2019 r. (data wpływu 11 września 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych częściowego wycofania wkładu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 września 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych częściowego wycofania wkładu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Pan P. F. (dalej także: Wnioskodawca), posiadający stałe miejsce zamieszkania w Polsce wraz z inną osobą fizyczną (także posiadającą stałe miejsce zamieszkania w Polsce) są wspólnikami spółki jawnej posiadającą siedzibę w Polsce (dalej także. Spółka). Spółka jawna powstała z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Z uwagi na bieżące zapotrzebowanie na kapitał w Spółce, Wnioskodawca oraz drugi wspólnik rozważają aktualnie obniżenie kapitału Spółki poprzez wycofanie części swoich wkładów z wcześniej do niej wniesionych. Planują oni obniżyć przedmiotowe wkłady proporcjonalnie do wielkości swoich udziałów w kapitale Spółki. Kwoty zwrotu z tytułu obniżenia wkładów mają nastąpić w formie pieniężnej.

Jednocześnie Wnioskodawca oraz drugi ze wspólników posiadają pożyczki pieniężne uzyskane od Spółki. Planują zwrot tych pożyczek w okresie, w którym dojdzie do częściowego obniżenia ich wkładów w Spółce. Wnioskodawca oraz drugi ze wspólników rozważają również dokonanie zwrotu pożyczek Spółce wraz z odsetkami poprzez potrącenie kwoty zwracanej z tytułu pożyczki z kwotą częściowego zwrotu wkładu dokonywanego na ich rzecz przez Spółkę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00