Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 02.12.2019, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.558.2019.1.DA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.558.2019.1.DA

Skutki podatkowe odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego na podstawie umowy dożywocia.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 3 października 2019 r. (data wpływu 8 października 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego na podstawie umowy dożywocia jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 października 2019 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego na podstawie umowy dożywocia.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 21 września 2018 r. Wnioskodawca wraz z żoną ..., na prawach ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej (małżonkowie nie zawierali umów majątkowych małżeńskich), nabyli na podstawie umowy sprzedaży Rep. ..., sporządzonej przed notariuszem ..., nieruchomość położoną w ..., dzielnica ..., gmina ...., powiat ..., województwo ..., stanowiącą lokal mieszkalny nr ..., składający się z pokoju, przedpokoju, aneksu kuchennego, łazienki i wc, o łącznej powierzchni użytkowej wynoszącej 28,81 m, położony na pierwszej kondygnacji w budynku nr 2, na os. .... Dla ww. nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta nr .... W 2019 r. lub 2020 r. Wnioskodawca wraz z żoną zamierzają zbyć przedmiotowy lokal mieszkalny w drodze umowy o dożywocie zawartej w formie aktu notarialnego, na rzecz syna .... Syn oświadczy, że wyraża zgodę na przeniesienie przedmiotowej nieruchomości na swoją rzecz, a w zamian zobowiązany będzie zapewnić rodzicom, zgodnie z art. 908 § 1 Kodeksu cywilnego, dożywotnie utrzymanie, polegające na przyjęciu ich jako domowników, dostarczaniu im wyżywienia, ubrania, mieszkania, pomocy i pielęgnowania w chorobie, opieki lekarskiej, odzieży, światła i opału oraz sprawieniu im własnym kosztem pogrzebu według zwyczajów miejscowych. Ponadto, w ramach wyżej opisanego prawa, w zamian za przeniesienie prawa własności przedmiotowej nieruchomości, syn ustanowi na rzecz rodziców bezpłatne, dożywotnie prawo użytkowania nieruchomości, na co Wnioskodawca wraz z żoną wyrażą zgodę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00