Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24.02.2020, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.711.2019.1.BO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.711.2019.1.BO

Obowiązki podatkowe Wnioskodawcy w związku z przekazaniem siatek ogrodzeniowych osobom fizycznym w ramach współdziałania w celu zabezpieczenia upraw i płodów rolnych oraz lasów przed szkodami powodowanymi przez zwierzęta

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 listopada 2019 r. (data wpływu 26 listopada 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków podatkowych Wnioskodawcy w związku z przekazaniem siatek ogrodzeniowych osobom fizycznym w ramach współdziałania w celu zabezpieczenia upraw i płodów rolnych oraz lasów przed szkodami powodowanymi przez zwierzęta jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2019 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków podatkowych Wnioskodawcy w związku z przekazaniem siatek ogrodzeniowych osobom fizycznym w ramach współdziałania w celu zabezpieczenia upraw i płodów rolnych oraz lasów przed szkodami powodowanymi przez zwierzęta.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Zgodnie z art. 126 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r., poz. 1614, z późn. zm.) za szkody wyrządzone przez bobry w gospodarstwie rolnym, leśnym lub rybackim odpowiada Skarb Państwa. Odpowiedzialność, o której mowa, nie obejmuje utraconych korzyści. Oględzin i szacowania szkód, a także ustalania wysokości odszkodowania i jego wypłaty dokonuje Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska. RDOŚ w oprócz wypłaty odszkodowań podejmuje także współpracę z ponoszącymi straty w wyniku działalności bobrów europejskich. Współpraca ta podejmowana jest w związku z art. 126 ust. 4 ustawy o ochronie przyrody, w myśl którego właściciele lub użytkownicy gospodarstw rolnych i leśnych mogą współdziałać z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w zakresie sposobów zabezpieczania upraw i płodów rolnych, lasów oraz zwierząt gospodarskich przed szkodami powodowanymi przez zwierzęta takie jak bobry europejskie. O takiej możliwości poszkodowani są informowani w trakcie szacowania szkód. Korzystający z takiej formy ochrony dóbr własnych składają wniosek do RDOŚ w celu uzyskania dodatkowej pomocy polegającej na zakupie przez RDOŚ w siatek ogrodzeniowych wraz z elementami niezbędnymi do ich montażu (słupki, drut naciągowy, kotwy itp.) i przekazaniu tych materiałów podmiotom prowadzącym działalność rolniczą, bądź gospodarczą, bądź nieprowadzącym żadnej działalności, do zamontowania we własnym zakresie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00