Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.05.2020, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.283.2020.2.DJD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.283.2020.2.DJD

Skutki podatkowe likwidacji Spółki cywilnej i zniesienia współwłasności nieruchomości

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 lutego 2020 r. (data wpływu 3 marca 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych likwidacji Spółki cywilnej i zniesienia współwłasności nieruchomości jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2020 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca w dniu 16 listopada 1993 r. zawarł umowę Spółki cywilnej z osobą fizyczną. Zgodnie z zawartą umową Spółki cywilnej wspólnicy wnieśli wkłady pieniężne w dniu zawarcia umowy w wysokości 5 mln złotych (stan sprzed denominacji). Przedmiotem działalności Spółki jest: działalność gastronomiczna, estradowo-rozrywkowa, usługi turystyczne, hotele i podobne obiekty zakwaterowania. Umowa Spółki cywilnej została zmieniona aneksem z dnia 15 listopada 2016 r. Aneks regulował wewnętrzne kwestie związane z funkcjonowaniem wspólników na gruncie przedmiotowej Spółki cywilnej. Udziały wspólników w zyskach Spółki cywilnej są równe i wynoszą po 50% każdy z nich.

W dniu 1 marca 1995 r. wspólnicy nabyli nieruchomość przeznaczoną do prowadzenia działalności gospodarczej w formie Spółki cywilnej. Nieruchomość została nabyta jako współwłasność ułamkowa - po 1/2 przez każdego ze wspólników. Nieruchomość nie została nabyta jako współwłasność łączna wspólników Spółki cywilnej. Nieruchomość została przeznaczona na cele związane z działalnością gospodarczą w ramach Spółki cywilnej oraz została zabudowana w ramach prowadzenia działalności gospodarczej w formie Spółki cywilnej za środki pieniężne pochodzące z zysków Spółki. Nieruchomość została ujęta w ewidencji środków trwałych Spółki cywilnej. Wartość zabudowy i zagospodarowanie nieruchomości nabytej w dniu 1 marca 1995 r., dokonane w ramach prowadzenia działalności gospodarczej w formie Spółki cywilnej, znacznie przekracza wartość samej działki nabytej przez wspólników na zasadach wspólności ułamkowej po 1/2.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00