Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22.06.2020, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.386.2020.1.MM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.386.2020.1.MM

W zakresie skutków podatkowych objęcia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 1 kwietnia 2020 r. (data wpływu 7 kwietnia 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych objęcia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 kwietnia 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Polski. Nie prowadzi działalności gospodarczej, jednakże planuje przystąpić w ciągu najbliższych 12 miesięcy kalendarzowych do Spółki z o.o., dalej jako: Spółka, jako udziałowiec większościowy, tj. obejmie udziały w podwyższonym kapitale zakładowym w zamian za wkład niepieniężny w postaci nieruchomości, do której posiada spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Jedynym współudziałowcem Spółki, obok Wnioskodawczyni, będzie Jej małżonek. Nieruchomość będąca przedmiotem aportu wchodzi w skład majątku odrębnego Wnioskodawczyni, a więc będzie Ona uprawniona do samodzielnego rozporządzania prawem do przedmiotowej nieruchomości. Przedmiotowa nieruchomość nie była nigdy amortyzowana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i nie jest środkiem trwałym w rozumieniu ustawy o rachunkowości. Nieruchomość została nabyta w dniu 12 kwietnia 2006 r. w wyniku przeniesienia spółdzielczego własnościowego prawa do nieruchomości na Wnioskodawczynię w formie aktu notarialnego. Część ceny została uiszczona w formie gotówkowej, natomiast reszta ceny została sfinansowana kredytem mieszkaniowym zaciągniętym przez Wnioskodawczynię oraz Jej rodziców. W wyniku wniesionej w formie wkładu niepieniężnego nieruchomości, dojdzie do ustanowienia nowych udziałów w Spółce. Ponadto, większość udziałów stanie się własnością Wnioskodawczyni. Spółka, do której wnoszona będzie nieruchomość w formie aportu, nie istnieje na chwilę obecną w obrocie prawnym. W wyniku wniesienia przedmiotowej nieruchomości, Wnioskodawczyni chce ustalić prawidłową wartość kosztów uzyskania przychodu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00