Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20.11.2020, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.298.2020.1.PP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.298.2020.1.PP

w zakresie braku powstania przychodu w przypadku połączenia spółek przez przejęcie w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2020 r. (data wpływu 3 listopada 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku powstania przychodu w przypadku połączenia spółek przez przejęcie w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 listopada 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku powstania przychodu w przypadku połączenia spółek przez przejęcie w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w () (dalej: Spółka Przejmująca lub Sp. z o.o.) jest komandytariuszem spółki Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w () (dalej Spółka Przejmowana lub Sp.k.).

Poza Spółką Przejmującą wspólnikiem (komplementariuszem) Sp.k. jest Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (). Zgodnie z umową spółki, X Sp. z o.o. przysługuje 98,5% udział w zysku Sp.k., a Y Sp. z o.o. 1,5%.

Obecnie planowane jest połączenie obu spółek w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, przez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Spółkę Przejmującą za udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Przejmującej, które wyda ona wspólnikom Spółki Przejmowanej, w tym Spółce Przejmującej. Połączenie spółek jest podyktowane zmianą sytuacji gospodarczej. Działalność leasingowa Spółki Przejmowanej nie przynosiła spodziewanych dochodów. Ponadto, pandemia wirusa SARS-Covid19 spowodowała, że olbrzymia ilość przedsiębiorców pracujących w powierzchniach biurowych przeszłą na pracę zdalną, tzw. home office, spadł popyt na powierzchnie biurowe i zdecydowana większość spotkań (ponad 90%) biznesowych na terenie () odbywa się obecnie zdalnie, za pomocą środków komunikowania się na odległość. Umowy biznesowe też częściej podpisywane są zdalnie, za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00