Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego rok 2014 poz. 47
Wersja archiwalna od 2014-12-30 do 2022-04-23
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego rok 2014 poz. 47
Wersja archiwalna od 2014-12-30 do 2022-04-23
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: Zarządzenie zostało uchylone na podstawie art. 823 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz.U. poz. 655). 

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO1)

z dnia 30 grudnia 2014 r.

w sprawie przygotowania i przeprowadzenia ćwiczenia obronnego DZIEDZICTWO-2015

Na podstawie art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2012 r. poz. 461, z późn. zm.2)) w związku z § 5 pkt 2 lit. b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 2004 r. w sprawie szkolenia obronnego (Dz. U. Nr 16, poz. 150 oraz z 2007 r. Nr 106, poz. 722) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1. 1. W dniach 10–11 lutego 2015 r. przeprowadza się działowe ćwiczenie obronne pod kryptonimem „DZIEDZICTWO-2015”, zwane dalej „ćwiczeniem”.

2. Tematem ćwiczenia jest „Kierowanie działem administracji rządowej kultura i ochrona dziedzictwa narodowego w czasie kryzysu”.

3. Celem ćwiczenia jest doskonalenie umiejętności kadry kierowniczej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zwanego dalej „Ministerstwem”, oraz kierowników jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zwanego dalej „Ministrem”, w zakresie kierowania podporządkowanymi strukturami organizacyjnymi, a także współdziałania z organami państwowej administracji zespolonej podczas osiągania stanu gotowości obronnej państwa czasu kryzysu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2. 1. W ćwiczeniu uczestniczą:

1) kierownictwo Ministerstwa;

2) kierownicy komórek organizacyjnych Ministerstwa;

3) Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych;

4) kierownicy podległych lub nadzorowanych przez Ministra jednostek organizacyjnych oraz organy państwowej administracji zespolonej – wojewódzcy konserwatorzy zabytków, o których mowa w załączniku do zarządzenia.

2. Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych wskazuje Archiwa Państwowe obowiązane uczestniczyć w ćwiczeniu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3. 1. W celu przygotowania i przeprowadzania ćwiczenia powołuje się:

1) Kierownictwo ćwiczenia, w składzie:

a) Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kierownik ćwiczenia,

b) Sekretarz Stanu – Generalny Konserwator Zabytków – Zastępca Kierownika ćwiczenia,

c) Dyrektor Generalny Ministerstwa – Szef Grupy Koordynacyjnej;

2) Grupę Koordynacyjną o strukturze zespołów zadaniowych w składzie:

a) Zespół Podawania Wiadomości – składający się z dwóch przedstawicieli Biura Administracyjno-Budżetowego oraz po jednym przedstawicielu z Departamentu Dziedzictwa Kulturowego, Departamentu Mecenatu Państwa i Departamentu Własności Intelektualnej i Mediów,

b) Zespół Analiz, składający się z dwóch przedstawicieli Biura Administracyjno-Budżetowego oraz po jednym przedstawicielu z Centrum Informacyjnego, Departamentu Dziedzictwa Kulturowego, Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej oraz Departamentu Narodowych Instytucji Kultury,

c) Zespół Zabezpieczenia Teleinformatycznego, składający się z dwóch przedstawicieli Biura Administracyjno-Budżetowego;

d) Stały Dyżur w Ministerstwie.3)

2. Kierownicy komórek organizacyjnych Ministerstwa, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a i b, przekażą dyrektorowi Biura Administracyjno-Budżetowego nazwiska osób przydzielonych odpowiednio do Zespołu Podawania Wiadomości i Zespołu Analiz w terminie do dnia 9 stycznia 2015 r.

3. Do zespołów zadaniowych, o których mowa w ust. 1 pkt. 2 lit a–c nie wyznacza się osób stanowiących obsadę stałego dyżuru.4)

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4. 1. Kierownik ćwiczenia nadzoruje prace planistyczno-organizacyjne dotyczące przygotowania ćwiczenia, zatwierdza dokumentację ćwiczenia oraz kieruje jego przebiegiem.

2. Zastępca Kierownika ćwiczenia zastępuje Kierownika ćwiczenia w razie jego nieobecności i ponadto:

1) nadzoruje uczestnictwo organów państwowej administracji zespolonej w ćwiczeniu;

2) koordynuje uczestnictwo w ćwiczeniu zespołów opiniodawczo-doradczych na potrzeby zaistniałych sytuacji kryzysowych w ćwiczeniu.

3. Szef Grupy Koordynacyjnej organizuje pracę zespołów zadaniowych, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2, i ponadto:

1) koordynuje cykl szkoleń ukierunkowanych na przygotowanie do ćwiczenia Ministerstwa oraz jednostek podległych lub nadzorowanych;

2) inicjuje narady i spotkania dotyczące przygotowania, przebiegu i omówienia ćwiczenia oraz kieruje ich przebiegiem.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5. 1. Zadaniem Zespołu Podawania Wiadomości jest opracowywanie i przedstawianie Szefowi Grupy Koordynacyjnej projektów dokumentów i materiałów przeznaczonych dla podmiotów ćwiczących, dotyczących rozwoju ćwiczebnej sytuacji polityczno-militarnej oraz uruchamiania ćwiczebnych zadań operacyjnych, zgodnie z planem ćwiczenia.

2. Do zadań Zespołu Analiz należy monitorowanie przebiegu ćwiczenia, analizowanie informacji przekazywanych w ramach ćwiczenia przez podmioty biorące udział w ćwiczeniu oraz opracowywanie na ich podstawie raportów dla Ministra, a także innych dokumentów wymaganych dla prawidłowego przebiegu ćwiczenia. Zespół Analiz sporządza sprawozdanie z przeprowadzonego ćwiczenia.

3. Zadaniem Zespołu Zabezpieczenia Teleinformatycznego jest wyposażenie Kierownictwa ćwiczenia oraz zespołów zadaniowych Grupy Koordynacyjnej w sprzęt komputerowy i techniczne środki łączności oraz zapewnienie ich niezakłóconego działania w trakcie przeprowadzanego ćwiczenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6. 1. Uczestnictwo podmiotów w ćwiczeniu obejmuje wykonywanie następujących zadań:

1) analizowanie otrzymanych w ramach ćwiczenia informacji i komunikatów dotyczących sytuacji społeczno-politycznej w regionie i w kraju oraz ocena zagrożenia w odniesieniu do przyjętej sytuacji ćwiczebnej;

2) wypracowywanie decyzji dotyczących reagowania na zaistniałą sytuację oraz przekazywanie tych decyzji podmiotom odpowiedzialnym za wykonanie;

3) uruchamianie w komórce organizacyjnej Ministerstwa i jednostce organizacyjnej podległej lub nadzorowanej procedur przyjętych dla realizacji ćwiczebnych zadań operacyjnych, ustalonych w koncepcji ćwiczenia;

4) uruchamianie procedur ustalonych w jednostce organizacyjnej podległej lub nadzorowanej dla realizacji zadań ujętych w planach ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych;

5) gromadzenie informacji dotyczących zagrożeń wynikających z rozwoju sytuacji polityczno-militarnej, analizowanie i weryfikowanie tych informacji oraz przekazywanie ich właściwym adresatom, zgodnie z procedurami przyjętymi w ćwiczeniu.

2. Wszelkie dokumenty i materiały dotyczące ćwiczenia należy sporządzać z wykorzystaniem szablonu ustalonego w koncepcji ćwiczenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7. Określa się czas pracy zespołów ćwiczących w Ministerstwie oraz jednostkach podległych lub nadzorowanych:

1) w dniu 10.02.2015 r. – w godz. 8.00–16.00;

2) w dniu 11.02.2015 r. – w godz. 7.30–15.00.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8. Dyrektor Biura Administracyjno-Budżetowego przekaże podmiotom ćwiczącym materiały niezbędne dla przygotowania i prawidłowego przebiegu ćwiczenia w terminie do dnia 9 stycznia 2015 r.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9. Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych oraz kierownicy jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 4, w oparciu o dokumenty i materiały przesłane przez Ministra, określą w drodze zarządzenia zakres i sposób uczestniczenia podległych struktur w ćwiczeniu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10. Podmioty uczestniczące w ćwiczeniu, wskazane przez Szefa Grupy Koordynacyjnej, przygotują pisemne sprawozdania z przebiegu ćwiczenia wg ustalonego wzoru i przekażą je do Biura Administracyjno-Budżetowego w terminie do dnia 13 marca 2015 r.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego: M. Omilanowska

1) Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej – kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. poz. 1258).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2012 r. poz. 1101, 1407 i 1445, z 2013 r. poz. 854 i 1355 oraz z 2014 r. poz. 619 i 773.

3) Podstawę utworzenia Stałego Dyżuru w MKiDN stanowi Zarządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 1 lipca 2013 r. w sprawie utworzenia systemu stałych dyżurów w dziale administracji rządowej kultura i ochrona dziedzictwa narodowego (Dz. Urz. MKiDN, poz. 25).

4) Obsadę Stałego Dyżuru w MKiDN ustala Zarządzenie Nr 7/Z/2013 Dyrektora Generalnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 4 lipca 2013 r. w sprawie utworzenia stałego dyżuru w urzędzie zapewniającym obsługę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (zmienione Zarządzeniem Nr 9/Z/2013 Dyrektora Generalnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 22 lipca 2013 r.).

Załącznik do zarządzenia
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
z dnia 30 grudnia 2014 r. (poz. 47)

Wykaz

Podległych lub nadzorowanych jednostek organizacyjnych oraz organów państwowej administracji zespolonej uczestniczących w ćwiczeniu

1. Wyższe uczelnie artystyczne:

1) Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu,

2) Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie,

3) Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu,

4) Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie.

2. Jednostki z obszaru muzealnictwa:

1) Muzeum Narodowe w Poznaniu,

2) Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie,

3) Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku,

4) Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki w Krakowie.

3. Inne instytucje kultury:

1) Biblioteka Narodowa,

2) Instytut Książki w Krakowie,

3) Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie,

4) Teatr Narodowy w Warszawie.

4. Organy państwowej administracji zespolonej:

1) Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków,

2) Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków,

3) Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00