Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 7 lutego 2008 r., sygn. I SA/Ol 32/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Błesiński Sędziowie Sędzia WSA Ryszard Maliszewski Sędzia WSA Wojciech Czajkowski (spr.) Protokolant Anna Fic po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lutego 2008r., w Olsztynie sprawy ze skargi M. Ś. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]" o Nr "[...]" w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności świadczonych przez biegłego sądowego. 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) określa, że zaskarżona decyzja, nie podlega wykonaniu, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącej kwotę 455 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt pięć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia "[...]" Dyrektor Izby Skarbowej, odmówił zmiany postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia "[...]", którym na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) nie podzielono stanowiska M.Ś., że czynności świadczone przez biegłego sądowego nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wnosząc o interpretację przepisów podatkowych M.Ś. podała, iż jest emerytowanym lekarzem, który nie prowadzi działalności gospodarczej. Na żądanie właściwego sądu, jako biegła wpisana na listę biegłych sądowych przez Sąd Okręgowy, sporządza opinie o stanie zdrowia pacjenta w sprawach medycznych oraz z zakresu ochrony zdrowia, stanowiące dowód w postępowaniu sądowym. Otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie, które nie przekracza kwoty 10.000 euro w skali roku.

Zdaniem wnioskodawczyni, sporządzanie opinii na podstawie powołania przez sąd nie statuuje podatnika podatku od towarów i usług, w rozumieniu art. 15 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Wykonywanie tych czynności nie stanowi bowiem samodzielnej działalności gospodarczej w rozumieniu powołanego przepisu. Ma do nich natomiast zastosowanie art. 15 ust. 3 pkt.3 cytowanej ustawy (określający których czynności nie uznaje się za taką działalność). Wnioskodawczyni uznała tym samym, że brak jest podstaw do zakwalifikowania czynności wydawania opinii przez biegłego jako odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług podlegających opodatkowaniu. Jednakże nawet w przypadku stwierdzenia, że czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, jej zdaniem, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, powinny być one objęte zwolnieniem przedmiotowym jako usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU 85).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00