Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 25 września 2008 r., sygn. I SA/Gd 112/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Tomaszewska, Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Rischka (spr.), Sędzia WSA Ewa Wojtynowska, Protokolant Referent Dorota Pellowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 25 września 2008 r. sprawy ze skargi W.K. i A.K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 r. oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego określił A. i W. K. wysokość zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 r. W decyzji tej organ podatkowy nie uznał odliczonej przez małżonków ulgi z tytułu poniesionych w ww. roku wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe w kwocie 5.451,78 zł, zakwalifikowanych przez podatników jako poniesione na budowę domu. Zdaniem organu podatkowego związku z poczynionymi przez niego ustaleniami na okoliczność zakończenia w dniu 23 sierpnia 2002 r. przez małżonków budowy domu, poniesione przez nich po dej dacie wydatki podlegają rozliczeniu w ramach ulgi na remont i modernizację do wysokości jej limitu, który w latach 2003-2005 wynosił 5.670 zł. Ze względu na to, że ulga na remont i modernizację została już w całości wykorzystana przez małżonków w roku 2003, nie przysługuje im zatem w roku 2004.

Nie zgadzając się z powyższym, małżonkowie wnieśli odwołanie, w którym zakwestionowali samowolne, ich zdaniem, zakwalifikowanie przez organ podatkowy poniesionych przez nich po 23 sierpnia 2002 r. wydatków do ulgi remontowo-modernizacyjnej, zamiast do ulgi budowlanej.

Po rozpoznaniu wniesionego odwołania Dyrektor Izby Skarbowej decyzją z dnia [...] utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu tej decyzji organ odwoławczy w pierwszej kolejności przytoczył ustalone w sprawie okoliczności faktyczne. I tak umową sprzedaży z dnia 11 listopada 1999 r. W. i A. K. nabyli działkę o powierzchni 1,50 ha, położoną we wsi S., na której Wójt Gminy decyzją z dnia 11 października 1999 r. dopuścił budowę budynku mieszkalnego. Decyzją Starostwa Powiatowego z dnia 9 lutego 2000 r. zatwierdzony został projekt budowlany i wydano pozwolenie na budowę. Korzystanie z odliczeń wydatków na budowę małżonkowie rozpoczęli w roku 2001. Następnie zawiadomieniem z dnia 17 czerwca 2002 r. małżonkowie, działając jako inwestor, poinformowali starostwo powiatowe o zakończeniu budowy obiektu budowlanego, przedkładając w załączeniu oryginał dziennika budowy, w którym w dniu 14 czerwca 2002 r. kierownik budowy J.K. dokonał następującego wpisu: "Stwierdzam zakończenie robót budowlanych, obiekt nadaje się do zamieszkania". Starosta Powiatu po uzupełnieniu w dniu 21 sierpnia 2002 r. wniosku małżonków z dnia 17 czerwca 2002 r. decyzją z dnia 23 sierpnia 2002 r. zezwolił na użytkowanie budynku mieszkalnego jednorodzinnego z garażem, wykonanego w oparciu o pozwolenie na budowę z dnia 9 lutego 2000 r. Na podstawie zgłoszenia dokonanego w urzędzie skarbowym ustalono również, że W.K. zamieszkała w tym budynku od dnia 6 września 2002 r., zaś jej małżonek A.K. od dnia 13 września 2002 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00