Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 1 października 2008 r., sygn. III SA/Wa 1316/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sylwester Golec, Sędziowie Sędzia WSA Alojzy Skrodzki (spr.), asesor WSA Maciej Kurasz, Protokolant Alicja Bogusz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 października 2008 r. sprawy ze skargi D. R. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] stycznia 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz skarżącego D. R. kwotę 440 zł (czterysta czterdzieści złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

 

UZASADNIENIE

Zaskarżoną indywidualną interpretacją przepisów prawa podatkowego z dnia [...] stycznia 2008 r., wydaną na podstawie art. 14b § 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), powoływanej w dalszej części jako "O.p." Minister Finansów stwierdził, iż stanowisko D. R. - zwanego w dalszej części "skarżącym" - zawarte we wniosku z 9 sierpnia 2007 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy gruntów, jest nieprawidłowe.

W w/w wniosku, skarżący wskazał, iż w styczniu 2007 r. otrzymał darowiznę od ojca w postaci 4 działek budowlanych niezabudowanych o łącznej powierzchni 4900 mkw. Ponadto skarżący stwierdził, iż prawdopodobnie działki zostaną sprzedane albo wszystkie na raz lub jedna, a za jakiś czas kolejne. Skarżący oświadczył, że nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, nie prowadzi działalności gospodarczej i profesjonalnego obrotu nieruchomościami. Sprzedaż działek będzie się odbywała w sposób sporadyczny w celu uzyskania dodatkowych środków na potrzeby osobiste.

Tak przedstawiając stan faktyczny skarżący zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej "u.p.t.u." właściwe będzie zastosowanie zwolnienia od podatku VAT w momencie sprzedaży jednej z tych działek?

Zdaniem skarżącego zgodnie z Dyrektywą VAT sprzedaż działek, które otrzymał w drodze darowizny nie można uznać jako działalność gospodarczą. W związku z powyższym w niniejszej sprawie właściwe jest zastosowanie zwolnienia z VAT zgodnie z art. 43 u.p.t.u., jako że sprzedaż jednostkowa posiadanych nieruchomości bez jakiejkolwiek działalności handlowej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00