Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 listopada 2008 r., sygn. III SA/Wa 1439/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia NSA Krystyna Chustecka (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Sylwester Golec, Asesor WSA Aneta Trochim-Tuchorska, Protokolant Ewa Chojnacka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 listopada 2008 r. sprawy ze skargi A. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] marca 2008 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia 2006 r. do sierpnia 2007 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzją z dnia [...] marca 2008 r. Dyrektor Izby Skarbowej w W. uchylił decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w Z. z dnia [...] stycznia 2008 r. wydaną w stosunku do A.D. (dalej Skarżący) w części dotyczącej rozliczenia podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do sierpnia 2007 r. i określił za te miesiące kwoty zobowiązań podatkowych w podatku od towarów i usług, zaś w pozostałej części, dotyczącej rozliczenia podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2006 r. utrzymał wskazaną decyzję w mocy.

Z akt sprawy wynika, że Skarżący prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży jaj. W toku postępowania kontrolnego przeprowadzonego przez pracowników Urzędu Skarbowego w Z., dotyczącego prawidłowości prowadzenia dokumentacji dla potrzeb podatku od towarów i usług w okresie od 1 stycznia 2006 r. do 7 września 2007r. oraz zgodności danych deklarowanych z dokumentacją źródłową, zakwestionowano prowadzone przez Skarżącego dla potrzeb podatku od towarów ewidencje nabyć i dostaw za 2006 r. i 2007 rok. W ocenie pracowników Urzędu Skarbowego były one prowadzone nierzetelnie i nie odzwierciedlały stanu rzeczywistych operacji gospodarczych.

Mając powyższe ustalenia na uwadze, decyzją z dnia [...] stycznia 2008 r. organ I instancji określił Skarżącemu za miesiące od stycznia do sierpnia 2006r. nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres, za miesiące lipiec i sierpień 2006r. nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy oraz zobowiązanie podatkowe za miesiące od września do grudnia 2006r. i od stycznia do sierpnia 2007 roku. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że Skarżący nie mógł skorzystać z prawa pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony ponieważ nie dopełnił warunku określonego w art. 116 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej "ustawa o VAT"), tj. w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty za nabyte jaja nie podano daty wystawienia faktury VAT RR. Ponadto, w wyniku analizy ilościowej i analizy ekonomicznej stwierdzono, że okresie od 1 stycznia 2007r. do 7 września 2007r. Skarżący zaniżył obrót ze sprzedaży jaj o kwotę 3.206,40 zł, przez co zaniżono podatek VAT należny uzyskany z dostaw tych jaj.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00