Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 15 września 2010 r., sygn. I SA/Po 493/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędzia WSA Roman Wiatrowski (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Kamila Kozłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 września 2010r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w A. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiąc styczeń 2007r. oddala skargę /-/R. Wiatrowski /-/K. Nikodem /-/W. Zygmont

Uzasadnienie

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w dniu 06 listopada 2009 r. wydał decyzję nr [...] w której określił "A" Spółka z o.o. z siedzibą w A. nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy podatnika za miesiąc styczeń 2007 r. w wysokości [...]. Organ podatkowy zakwestionował odliczenie zryczałtowanego zwrotu podatku w łącznej wysokości [...], wynikającego z 63 faktur VAT RR wystawionych przez Spółkę w listopadzie i grudniu 2006 r., dokumentujących nabycie produktów rolnych (drobiu, jaj kurzych wylęgowych ras mięsnych) od rolników ryczałtowych - Z. I., M. I., H. I., Z. S. I. i A.I..

Zdaniem organu I instancji podatnik nie dochował należytej staranności korzystając z prawa do odliczenia podatku od towarów i usług, wykazanego w tych fakturach. Część kontrahentów przekroczyła bowiem obroty powodujące obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych już z tytułu samych dostaw na rzecz Spółki "A". Mając na uwadze powyższe organ stwierdził, że kontrahenci podatnika nie spełniali definicji rolników ryczałtowych. Według organu I instancji podatnik posiadał w tym zakresie wiedzę, gdyż wynikało to z przedłożonych przez spółkę na etapie kontroli podatkowej wydruków z kont księgowych.

W uzasadnieniu organ podatkowy stwierdził, że skoro kontrahenci Spółki "A", na których wystawiono sporne faktury, nie spełniali definicji rolnika ryczałtowego, to nie można było zastosować wobec nich szczególnych procedur dotyczących rolników ryczałtowych, określonych w art. 115 - 118 ustawy z dnia 11 marca 2004 i. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - powoływana dalej jako: ustawa o VAT). Natomiast sporne faktury nie dokumentowały zryczałtowanego zwrotu podatku, co oznacza, że w świetle art. 86 ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT, nie uprawniały one do jego odliczenia, jako podatku naliczonego. Wyeliminowanie zakwestionowanych faktur z odliczenia skutkowało określeniem niższej od deklarowanej kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00