Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 czerwca 2009 r., sygn. I SA/Po 321/09

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący WSA Małgorzata Bejgerowska (spr.) NSA Jerzy Małecki Sędziowie NSA Włodzimierz Zygmont Protokolant st. sek. sąd. Laura Szukała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 czerwca 2009 r. sprawy ze skargi S. M. w G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę /-/ W.Zygmont /-/ M.Bejgerowska /-/ J.Małecki

 

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia [...] S. M. w G. zwróciła się do organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w kwestii podatku od towarów i usług w zakresie stawki tego podatku obowiązującej w 2007 r. z tytułu jednoczesnego ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia jej na rzecz członka S.

Przedstawiając stan faktyczny podano, że S. przyjmowała od członków wkłady budowlane na budowę mieszkań w budynku wielorodzinnym. W umowie z członkiem, zawartej w dniu [...], S. zobowiązywała się do wybudowania lokalu mieszkalnego. Następnie w wyniku wykonania tej umowy, aktem notarialnym zawartym w dniu [...], dokonano jednoczesnego ustanowienia odrębnej własności lokalu oraz przeniesienia własności lokalu na rzecz członka S. Do wpłat członka na wniesiony wkład budowlany, dokumentowanych fakturami VAT, S. doliczała 7 % podatku VAT.

W świetle powyższego stanu faktycznego S. sformułowała następujące pytanie, czy prawidłowe było zastosowanie stawki VAT w wysokości 7% do jednoczesnego ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia jej na rzecz członka S. w 2007 r., czy też należało - zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 ze zm. - zwanej dalej: u.p.t.u.) - zastosować stawkę VAT w wysokości 0%?

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie S. stwierdziła, iż w opisanym powyżej przypadku należało zastosować VAT o stawce 0%, w związku z czym faktury powinny zostać skorygowane, a nadpłacony przez członków S. podatek zwrócony. Uzasadniając powyższe wskazano, że zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c) u.p.t.u., w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę VAT w wysokości 0% należy stosować do przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego. Wnioskodawca powołał się na orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 października 2007 r., o sygn. akt III SA/Wa 1518/07, w którym wyrażono pogląd, że przepis art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c) u.p.t.u. ma zastosowanie również do ustanowienia własności lokalu mieszkalnego na rzecz członka spółdzielni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00