Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 20 sierpnia 2009 r., sygn. I SA/Wr 351/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Kamieniecka, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Radom, Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Wilczek, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 20 sierpnia 2009 r. sprawy ze skargi "A" sp. z o.o. z siedzibą w B. D. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektors Izby Skarbowej w P. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację, II. orzeka, że akt wymieniony w pkt I nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę [...] (słownie: [...]) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przystępując do rozstrzygania Sąd uwzględnił następujący stan faktyczny

i prawny sprawy.

W dniu [...] r. "A" Sp. z o. o. z/s w B. D. (dalej: spółka/skarżąca) wystąpiła do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w L. z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego (z wnioskiem o interpretację indywidualną). Wniosek dotyczył opodatkowania podatkiem od towarów i usług (dalej: podatek VAT) świadczonych przez spółkę usług finansowych, będących konsekwencją zawieranych umów przelewu wierzytelności.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawiera umowy przelewu wierzytelności. Przedmiotem umów jest przeniesienie na spółkę przysługujących cedentowi wierzytelności własnych wraz z wszelkimi związanymi z tymi wierzytelnościami prawami. Po wstąpieniu w miejsce dotychczasowego wierzyciela, spółka - według uznania - podejmuje dalsze kroki związane z wierzytelnością: realizuje windykację wierzytelności (w tym odsetek) we własnym imieniu i na własny rachunek, bądź dokonuje ich dalszej odsprzedaży. Poza kupnem wierzytelności, zapłatą ceny

i zawiadomieniem dłużnika o nabyciu wierzytelności, spółka nie zobowiązuje się do wykonania na rzecz cedenta żadnych czynności. Cena za zakupioną wierzytelność określana jest w proporcji do wyegzekwowanej kwoty. Po podpisaniu umowy spółka - jako nowy właściciel wierzytelności - ponosi wszelkie koszty z nią związane. Zdaniem spółki, świadczone przez nią usługi należy traktować jako usługi pośrednictwa finansowego, sklasyfikowane w PKWiU w sekcji J ex (65-67). Ponieważ spółka nie dokonuje żadnych dodatkowych czynności na rzecz cedenta (przedmiotem umowy jest tylko cesja wierzytelności), umowy nie mają charakteru stałego (dotyczą konkretnie wskazanych wierzytelności), a wszystkie kupowane wierzytelności są wymagalne, realizowane usługi nie stanowią - według wnioskodawcy - usług faktoringu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00